Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Si kanë ndryshuar kostumet e notarëve në lojërat olimpike

August 08
10:06 2016

Nëse do të bënim një krahasim të lojërave olimpike më herët dhe në ditët e sotme do të vinim re shumë ndryshime.

Një prej tyre është edhe veshja, specifikisht e sportistëve që ushtrojnë notin. Po të kthehemi pas në vitin 2004, në lojërat olimpike të Athinës, kostumet e banjës ishin në formën e trupit ose “body”, duke mbuluar kryesisht format trupore të notarëve. Fatmirësisht, jo vetëm për notarët por sidomos për shikueset femra të lojërave olimpike, në vitin 2010 u ndaluan kostumet “trup” dhe rregullat e reja thoshin se meshkujt duhej të vishnin rroba banje që mbulonin belin dhe  të gjata deri në gju. Kështu tashmë dhe në Rio 2016 sportistët mund t’i shfaqin muskujt që i kanë formuar me shumë mund. Shfletoni galerinë she shihni disa prej tyre./Blitz.al/

Komento
Shperndaje