Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Prokuroria e Spanjës: Neymar, 2 vjet në qeli

Prokuroria e Spanjës: Neymar, 2 vjet në qeli
November 23
15:37 2016

Prokurori publik i Spanjës ka kërkuar 2 vite burg për futbollistin e Barcelonës, për përfshirjen e tij në skandalin e korrupsionit të transferimit të tij nga skuadra braziliane, Santos në Ligën e Kampionëve në vitin 2013.

Nga ana tjetër, Jose Perals ka kërkuar edhe 5 vite burg për ish-presidentin e skuadrës katalanese Sandro Rosell dhe një gjobë prej 8,4 milionë paundësh për klubin. Ndërkohë, akuzat ndaj presidentit aktual Maria Bartomeu janë pushuar.

Çështja është hapur nga grupi i investitorëve të DIS, të cilët kontrollojnë 40% të të drejtave të transferimit të Neymar. Sipas tyre, DIS ka marrë më pak para se ç’thuhej në kontratë. /Blitz.al/

Shperndaje