Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Derbi i Milanos, sa shumë kujtime!

Derbi i Milanos, sa shumë kujtime!
November 18
11:25 2016

Ka disa vite që derbi i Madoninës, Milan-Inter, nuk është ai i pari. Shkaqet janë të shumta, por kryesorja mbetet kriza ekonomike e klubeve italiane, e pasqyruar drejtpërdrejt nga e gjithë kriza në Itali, që ka sjellë që shumë klube të blihen nga aksionarë të huaj.

Por gjithsesi, tifozët e shumtë të të dyja skuadrave në Shqipëri kanë kujtime të mrekullueshme nga koha kur në dy prej skuadrave më të mira në botë luanin yje botërorë.

milan-2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nga Van Baten e Lotar Matheus, te Ronaldo e Ibrahimoviç,  Franco e Giuseppe Baresi,  Rumenigge, Wilkins e Galli,

Savicevic e Bergomi,

Maldini, Cordoba e Shevchenco,

Nesta e Adriano,

Zanetti e Gatusso,

Sneijder, Milito, Etto,

Pirlo, Seedorf e Costacurta.

milan-3

Sa shumë yje, sa shumë histori mes dy skuadrave që na kanë dhuruar kaq shumë emocione!

Derbi i radhës po afron e pavarësisht lojtarëve që nuk janë të nivelit të dikurshëm, bukuria e kësaj sfide mund të jetë zbehur, por nuk është shuar. /Blitz.al/

milan-4

Shperndaje