Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Botërori “Rusi 2018”, këto janë 26 Kombëtaret e kualifikuara deri tani

Botërori “Rusi 2018”, këto janë 26 Kombëtaret e kualifikuara deri tani
November 12
12:55 2017

Kampionati Botëror i Futbollit “Rusi 2018” do të jetë Kupa Botërore e 21-të e FIFA-s, një turne katërvjeçar ndërkombëtar futbolli ku marrin pjesë ekipet kombëtare të meshkujve, anëtare të FIFA-s.

Ai është planifikuar të zhvillohet në Rusi nga 14 qershori deri më 15 korrik 2018, pasi vendit i është dhënë të drejtat e pritjes më 2 dhjetor 2010. Kjo do të jetë kupa e parë botërore e mbajtur në Evropë që nga viti 2006; stadiumet janë në Rusinë Evropiane, në perëndim të vargmaleve Urale.

Turneu përfundimtar do të përfshijë 32 skuadra kombëtare, të cilat përfshijnë 31 skuadra të përcaktuara përmes garave kualifikuese dhe ekipit automatikisht të kualifikuar. Gjithsej 64 ndeshje do të luhen në 12 vende të vendosura në 11 qytete. Finalja do të bëhet më 15 korrik në Moskë në stadiumin Luzhniki.

Ja cilat janë 26 vendet e kualifikuara deri tani për Botërorin 2018 në Rusi:

Vendi organizator (1): Rusia
AFRIKA (5): Nigeria, Egjipti, Sénégali, Marok, Tunizi

AMERIKA E JUGUT (4): Brazili, Uruguaji, Argjentina, Kolumbia

AZIA (4): Iran, Japoni, Koreja e Jugut, Arabia Saudite

AMERIKA E JUGUT, QENDRORE DHE KARAIBET (3): Meksika, Kosta RiKa, Panama

EUROPA (9): Gjermania, Anglia, Belgjika, Spanja, Polonia, Islanda, Serbia, Franca, Portugalia

/Blitz.al/

 

 

Komento
Shperndaje