Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Korea e Veriut: Do të arrestohet çdokush që flet për seksin apo shikon porno

Korea e Veriut: Do të arrestohet çdokush që flet për seksin apo shikon porno
May 01
12:39 2016

Nëse do të kapeni në Korenë e Veriut duke parë porno apo të flisni për seksin nëpër tryeza miqsh, gjasat janë që ju do të arrestoheni si të burgosur politik.

Edhe pse kryerja e marrëdhënieve seksuale është e lejueshme, komentimi i këtij procesi me të tjerët mund të shkaktojë probleme.

Sipas një studiuese që vizitoi Korenë e Veriut për të ditur më shumë rreth këtij ligji, Ji-Min tregon se sëmundjet seksualisht të trasmetueshme dhe abortet nëpër vende jo të përshtatshme janë rritur shumë në përqindje, pasi njerëzve nuk iu lejohet të eduktohen apo flasin për fenomene te filla, ndaj dhe ata fshihen në moslejimin e tyre.

Jin-Min ka treguar gjithashtu e habitur sesi gjërat ndryshojnë tërësisht në Korenë e Jugut, ku vajzave iu mësohet mënyra e të vendosurit të persevativëve që në shkollën 9-vjeçare. Ajo thekson gjithashtu se ligji i arrestimit për diskutimin mbi seksin dhe parjen e pornove, do të përkeqësojë zhvillimin social të Korenë Veriore.

Etiketimet
Shperndaje