Blitz

 Breaking News

(Foto galeri) Tragjedia e Italisë

(Foto galeri) Tragjedia e Italisë
November 01
11:55 2016

Vendi fqinj, Italia, po vuan prej disa ditësh tërmetet e njëpasnjëshme në zonat qendrore të saj, kryesisht në Amatrice e Norcia. Mijëra njerëz janë detyruar të flenë jashtë dhe qindra ndërtesa të vjetra janë shembur.

Qeveria italiane ka shpallur gjendjen e emergjencës për t’u ardhur në ndihmë qytetarëve në nevojë. Kryeministri Renzi premtoi ndërtimin nga e para të të gjitha ndërtesave të shkatërruara, sepse sipas tij arkitektura e tyre përfaqëson një nga identitetet e Italisë.

Këto janë disa nga fotot e publikuara nga “Corriere della Sera” që pasqyrojnë vuajtjet që po kalojnë italianët.

italia-1

italia-2

italia-3

italia-4

italia-5

italia-6

italia-7

italia-9

italia-10

 

 

Share