Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Duhani shkatërron ADN-në. Rrit rrezikun e kancerit

Duhani shkatërron ADN-në. Rrit rrezikun e kancerit
November 05
15:10 2016

Sa ndikon pirja e duhanit në ADN-në tonë? Një studim i fundit nga laboratori kombëtar i New Mexico-s ka eksploruar mënyrat se si duhani ndikon në qelizat e trupit të njeriut.

Për një vit ndryshimi është i konsiderueshëm.

150 mutacione ndodhin në qelizat e gjata, 97 në laring, dhe 39 në qelizat e gojës.

Në fjalë të tjera rritet rreziku i kancerit. Më saktësisht, 17 lloje të kancerit që vrasin mbi 6 milionë njerëz çdo vit.

Komento
Shperndaje