Blitz

 Breaking News

Shqiptarët pëlqejnë “Mashup Albanian”, trendin e momentit që po merr vëmendje dhe klikime

Shqiptarët pëlqejnë “Mashup Albanian”, trendin e momentit që po merr vëmendje dhe klikime
June 10
18:41 2019

Ndërthurja e disa këngëve në një,  ose ndryshe  siç quhet “MashUp” në tregun muzikor botëror është përqafuar prej vitesh tashmë.

Një “MashUp” është një vepër krijuese, zakonisht në një formën e një kënge, e krijuar nga përzierja e dy ose më shumë këngëve të njohura, duke vendosur bazën instrumentale të njërës dhe duke kënduar gjithë playlistën e këngëve të zgjedhura në bazë të saj.

Ashtu siç në përzierje të mëparshme tingëllonte bukur të dëgjoje hitet e Sias dhe Beyonce në një “MashUp”, ky trend është përqafuar edhe nga shqiptarët. Gjithnjë e më shumë në Youtube nga vloger të ndryshëm por edhe njerëz të zakonshëm, gjen “MashUp”-e të ndryshme që ia vlen t’i dëgjosh gjatë gjithë kohë në makinë apo në aparati tuaj celular.

Më i njohur  është ai mes dy shqiptarëve dhe një gjermani, Shkëlzeni, Fiorentina dhe Behdat. “Mashup”-i i tyre është publikuar rreth një vit më p;arë dhe numëron më shumë se 40 milion shikime në Youtube.

 

 

Lista e këngëve që ata përzgjodhën përmblidhte 13 hitet e momentit më së shumti këngë shqiptare që numërojnë aktualisht miliona klikime:

1. Era Istrefi – Bonbon

2. Mozzik – Xhelozia

3. Butrint Imeri – Bella

4. Ardian Bujubi X Capital T – Andiamo

5. Olexesh ft. Edin – Magisch

6. Azet ft. Raf Camora – Qa Bone

7. Azet ft. Zuna & Noizy – Kriminell

8. Super Sako ft. Hayko – Mi Gna

9. Capital Bra – 5 Songs in einer Nacht

10. Capital T ft. Majk – Pasha jeten

11. Mozzik – Cocaina

12. Veysel & Mozzik – Ti Amo

13. Zuna ft. Azet & Noizy – Nummer 1

Momentalisht “Mashup” është kthyer në trend dhe është kënaqësi më vete të dëgjosh se si lidhen këngët me njëra tjetrën duke ruajtur të njëjtin ritëm gjithë kohën.

Ajo që ia vlen të theksohet është se ky trend është pëlqyer nga dëgjuesit e thjeshtë dhe këtë e tregojnë më së miri klikimet. Në vijim po ju rendisim disa nga “Mashup” me këngë shqiptare që shumë mirë mund t’i dëgjoni në përditshmërinë tuaj./Blitz.al/

 

1.Nrg Band – Ani mori nuse,

2.Ermal Fejzullahu x Ledri Vula – Fshatarja Ime,

3.Bruno x Flori – Ja ke bo vetes,

4.Lyrical Son ft x Ledri Vula x Mc Kresha – Menemadhe,

5.Mozzik x Loredana – Romeo & Juliet,

6.Umut Timer – Vermedin ft Mrc,

7.Dhurata Dora x Soolking – Zemër,

8.Tuna – Tani m’ke zemër,

9.Gashi ft French Montana – Creep On Me,

10.Azet x Zuna – Pare.

 

1.Samanta Karavella- Ku ma le

2.Azet- Gjujna me pare

3.Majk ft Butrint Imeri- Sa gjynah

4.Dhurata Dora- Zemer

5.Noizy- Kollaj


1.Ich liebe es – Capital Bra ft. Xatar & Samy

2.Skam koh – Azet Link

3.Merri Merri – Ledri Vula, Buta

4.Yüregimle seviyorum – Rafet El Roman

5.Kesh Kesh – Dhurata Dora Link:

6.Lost in istanbul – Brianna Link:

7.Pa Pa – Mozzik

8.Mavisim – Ibrahim Tatlises

9.Gigi – Rina, Sin Boy

10.Yalniz Cicek- Aleyna Tilki ft. Emrah Karaduman

11.Bandira Bandira – Yonca Evcimik

12.Columbiana – Tayna, Don Phenom

13.Vermedin – Umut Timur ft. MRC

14.Yallah Habibi – moe Phoenix

15.Ukulele – Jazn

16.BlaBla – Azzi Memo ft. Nimo

17.Lila Papier – Rio ft. Blaxx

18.Standard – Kitschkrieg ft. Trettmann, Gringo

1.S4MM – Dashuri

2.Mustafa Ceceli – Maşallah

3.Majk – Qikita

4.Hasibe ft Umut Timur – Kaç Kere | Prod. Umut Timur

5.Rino ft. Mc Kresha – Habibi

6.AZET & ZUNA – SKAM KOH (prod. by LUCRY)

7.Irkenc Hyka ft Mimoza Shkodra – Valla

1.Kida – Bileta

2.Lumi B & Dafina – Kalon

3.Dua Lipa – New rules

4.Era Istrefi – Prisoner

5.Samanta & Ermal Fejzullahu – Faj

6.Rita Ora – Anywhere

7.Ghetto Geasy & Flori Mumajesi – Dashni me raki

8.Bebe Rexha – I Got You

9.Floriani – E di Qe Don

Share