Blitz

 Breaking News

Iu nxori gishtin e mesit protestuesve, ambasadori i OSBE kërkon ndjesë

Iu nxori gishtin e mesit protestuesve, ambasadori i OSBE kërkon ndjesë
October 14
14:43 2019

Ambasadori i OSBE-së Bernd Borchardt ka reaguar pas gjestit të bërë dje ndaj protestuesve të Unazës së Re tek Drejtoria e Policisë.

Ambasadori i OSBE-së Bernd Borschardt u përball dje me një qëndrim jo miqësor nga turma e protestuesve të Unazës së Re që ndodhej tek Drejtoria e Policisë për të kërkuar lirimin e të arrestuarve. Një prej protestuesve thiri “Shame on you” (Të të vijë turp), teksa kalonte ambasadori Borschard. Ai nuk është kthyer por vetëm ka ngritur gishtin e mesit dhe ka vijuar rrugën.

Pas këtij gjesit erdhën reagime të shumta nga opozita shqiptare, madje kërkuan dhe largimin e OSBE nga vendi.

Ai iu ka kërkuar ndjesë atyre që mund të ketë fyer dhe shton se respekton të drejtën e shqiptarëve për të protestuar paqësisht.

Do të doja t’u kërkoja sinqerisht ndjesë atyre që mund të kem fyer dje. Unë e respektoj të drejtën e shqiptarëve për të protestuar paqësisht”, shprehet ambasadori Borchardt

 

Share