Blitz | Kliko dhe Informohu

 Breaking News

BBC: Shqipëria shkon sot në zgjedhje të tensionuara!

BBC: Shqipëria shkon sot në zgjedhje të tensionuara!
June 30
08:05 2019

Zgjedhjet lokale në Shqipëri janë edhe në fokus të mediave ndërkombëtare. BBC shkruan se Shqipëria shkon në zgjedhje të tensionuara. Sipas BBC, Shqipëria po voton në zgjedhje si askush tjetër që prej rënies së komunizmit në vitin 1990.

Kryeministri Edi Rama ka bërë fushatë për zgjedhjet lokale edhe pse kandidatët e Partisë Socialiste nuk kanë pothuasje asnjë kundërshtar.

Partia kryesore opozitare i ka bojkotuar zgjedhjet duke nxitur militantët e saj që të ruajnë qetësinë. Presidenti Ilir Meta ka lëshuar një dekret që i shtyn zgjedhjet por kryeministri Rama e ka refuzuar atë dhe ka nisur punën për shkarkimin e presidentit.
BBC shkruan se prej disa muajsh opozita ka zhvilluar protesta duke kërkuar dorëheqjen e kryeministrit dhe zhvillimin e zgjedhjeve të përgjithshme./blitz.al
Share