Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

6 biznesmenë që u bënë presidentë të SHBA-ve

6 biznesmenë që u bënë presidentë të SHBA-ve
July 03
18:57 2018

Në një kohë kur e gjithë bota, por më së shumti Shtetet e Bashkuara të Amerikës, po “ziejnë” nga zgjedhja e Donald Trump në krye të Shtëpisë së Bardhë, revista “Time” ka shkruar një artikull të gjatë, ku hedh poshtë pretendimet se një biznesmen nuk mund të jetë në krye të SHBA-ve.

“Time” ka renditur 6 presidentë të SHBA-ve, të cilët kaluan nga biznesmenë, disa të thjeshtë, disa të komplikuar, në zyrën ovale.

Cilët janë 6 presidentët biznesmenë që kanë udhëhequr shtetin më të fuqishëm të globit? Jua tregojmë ne.

Warren Harding – i zgjedhur në 1920-n – botues gazete
Herbert Hoover – i zgjedhur në 1928-n – konsulencë minimesh
Harry S. Truman – president në 1945-n – investitor minierash dhe nafte
Jimmy Carter – i zgjedhur në 1976-n – fermer kikirikësh
George H.W. Bush – i zgjedhur në 1988-n – naftëtar
George W. Bush – i zgjedhur në 2000-shin – naftëtar dhe partner i “Texas Rangers”
Pra, kjo nuk është hera e parë që një biznesmen bëhet lider i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ndoshta Trump mund të jetë një president i mirë. /Blitz.al/

Komento
Shperndaje