Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

“Soul Music Awards 2016”, triumfon Beyonce!

“Soul Music Awards 2016”, triumfon Beyonce!
November 28
15:18 2016

Është mbajtur mbrëmjen e kaluar eventi prestigjioz i nderimit të muzikës soul, “Soul Train Awards 2016”, i drejtuar nga këngëtarja e mirënjohur e këtij zhanri, Erykah Badu.

Gjatë mbrëmjes janë nderuar emra të njohur si Edward Theodore “Teddy” Riley, i cili u nderua me çmimin më të madh, atë të “Legend Award” dhe Brandy me “Lady of Soul Award”. Të dy, edhe Brandy, edhe Riley  janë të njohur e të vlerësuar për impaktin që kanë pasur në botën e muzikës soul dhe R&B në të shkuarën dhe në të tashmen.

Sigurisht, mbrëmjen e kaluar u nderuan edhe emra të tjerë, si Beyonce, e cila çoi në shtëpi 4 çmimet më të rëndësishme të mbrëmjes, Chance The Rapper, Maxwell etj.

Lista e plotë e fituesve:

Best New Artist: Chance The Rapper

 

Best R&B/Soul Male Artist: Maxwell

 

Centric Certified Award: Anderson .Paak

 

Video of the Year: Beyoncé, “Formation”

 

Best Gospel/Inspirational Song: Kirk Franklin, “123 Victory”

 

Album/Mixtape of the Year: Beyoncé, Lemonade

Rhythm & Bars Award (Formerly Best Hip-Hop Song of the Year): Fat Joe & Remy Ma feat. French Montana and Infared, “All the Way Up”

 

Best R&B/Soul Female Artist: Beyoncé

 

Song of the Year: Beyoncé, “Formation”

 

The Ashford & Simpson Songwriter’s Award: “Rise Up,” written by Andra Day, Jennifer Decilveo (Andra Day)

 

Best Dance Performance: Kanye West (Dance Performance feat. Teyana Taylor) – “Fade”

 

Best Collaboration: Fat Joe & Remy Ma feat. French Montana and Infared, “All The Way Up”. /Blitz.al/

Shperndaje