Blitz

 Breaking News

Nominimet e Oscars 2020, “Joker” kryeson me 11, lista e plotë

Nominimet e Oscars 2020, “Joker” kryeson me 11, lista e plotë
January 13
15:16 2020

Nominimet për ceremoninë e 92-të të cmimeve Oscar dolën mëngjesin e kësaj të hëne dhe kryesisht janë përmbushur pritshmëritë, megjithatë duket se ka vend për surpriza. Nga parashikimet, “Marriage Story” pritet që të jetë i avantazhuar në garën për aktorët më të mirë, nisur nga performancat e shkëlqyera të Adam Driver, Scarlett Johansson dhe Laura Dern. Nuk dimë nëse votuesit a Akademisë do e duan “Joker”-in aq shumë sa e dehën në Golden Globes, ndërkohë që Greta Gerwig, regjizorja e “Little Women” nuk arriti të futej në kategorinë e regjizorëve më të mirë, e dominuar sërish nga meshkujt. Histori për “Parasite”, i cili bëhet filmi i parë koreano jugor i nominuar në historinë e Oscars.

Filmi më i mirë

“Once Upon a Time in Hollywood”

“The Irishman”

“Parasite”

“1917”

“Marriage Story:

“Jojo Rabbit”

“Joker”

“Little Women”

“Ford v Ferrari”

Aktorja më e mirë protagoniste

Renée Zellweger, “Judy”

Charlize Theron, “Bombshell”

Scarlett Johansson, “Marriage Story”

Saoirse Ronan, “Little Women”

Cynthia Erivo, “Harriet”

Aktori më i mirë protagonist

Joaquin Phoenix, “Joker”

Adam Driver, “Marriage Story”

Leonardo DiCaprio, “Once Upon a Time in Hollywood”

Antonio Banderas, “Pain and Glory”

Jonathan Pryce, “The Two Popes”

Regjizori më i mirë

Martin Scorsese, “The Irishman”

Quentin Tarantino, “Once Upon a Time in Hollywood”

Bong Joon-ho, “Parasite”

Sam Mendes, “1917”

Todd Phillips, “Joker”

Aktori më i mirë në rol suportues

Brad Pitt, “Once Upon a Time in Hollywood”

Al Pacino, “The Irishman”

Joe Pesci, “The Irishman”

Tom Hanks, “A Beautiful Day in the Neighborhood”

Anthony Hopkins, “The Two Popes”

Aktorja më e mirë në rol suportues

Laura Dern, “Marriage Story”

Margot Robbie, “Bombshell”

Florence Pugh, “Little Women”

Scarlett Johansson, “Jojo Rabbit”

Kathy Bates, “Richard Jewell”

Filmi më i mirë ndërkombëtar

South Korea, “Parasite”

Spain, “Pain and Glory”

France, “Les Misérables”

North Macedonia, “Honeyland”

Poland, “Corpus Christi”

Skenari më i mirë i përshtatur

“The Irishman”

“Jojo Rabbit”

“Little Women”

“The Two Popes”

“Joker”

Skenari më i mirë origjinal

“Marriage Story”

“Once Upon a Time in Hollywood”

“Parasite”

“Knives Out”

“1917”

Filmi më i mirë i animuar

“Toy Story 4”

“How to Train Your Dragon: The Hidden World”

“Missing Link”

“I Lost My Body”

“Klaus”

Dokumentari më i mirë

“American Factory”

“The Edge of Democracy”

“Honeyland”

“For Sama”

“The Cave”

Dokumentari më i mirë i shkurtër

“In the Absence”

“Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)”

“Life Overtakes Me”

“St. Louis Superman”

“Walk Run Cha-Cha”

Filmi më i mirë i animuar me metrazh të shkurtër

“Dcera (Daughter)”

“Hair Love”

“Kitbull”

“Memorable”

“Sister”

Filmi më i mirë me metrazh të shkurtër

“Brotherhood”

“Nefta Football Club”

“The Neighbors’ Window”

“Saria”

“A Sister”

Montazhi më i mirë

“The Irishman”

“Ford v Ferrari”

“Parasite”

“Joker”

“Jojo Rabbit”

Kinematografia më e mirë

“1917,” Roger Deakins

“Once Upon a Time in Hollywood,” Robert Richardson

“The Irishman,” Rodrigo Prieto

“Joker,” Lawrence Sher

“The Lighthouse,” Jarin Blaschke

Kënga më e mirë origjinale

“I’m Standing With You,” from “Breakthrough”

“Into the Unknown,” from “Frozen II”

“Stand Up,” from “Harriet”

“(I’m Gonna) Love Me Again,” from “Rocketman”

“I Can’t Let You Throw Yourself Away,” from “Toy Story 4”

Efektet më të mira vizuale

“Avengers: Endgame”

“The Lion King”

“Star Wars: The Rise of Skywalker”

“The Irishman”

“1917”

Produksioni më i mirë

“Once Upon a Time in Hollywood”

“The Irishman”

“1917”

“Jojo Rabbit”

“Parasite”

Makeup-i dhe stilimi më i mirë

“Bombshell”

“Joker”

“Judy”

“Maleficent: Mistress of Evil”

“1917”

Kostumografia më e mirë

“Once Upon a Time in Hollywood”

“Little Women”

“The Irishman”

“Jojo Rabbit”

“Joker”

Miksimi më i mirë i zërit

“1917”

“Ford v Ferrari”

“Once Upon a Time in Hollywood”

“Ad Astra”

“Joker”

Montazhi më i mirë i zërit

“1917”

“Ford v Ferrari”

“Star Wars: The Rise of Skywalker”

“Once Upon a Time in Hollywood”

“Joker”

Albumi më i mirë muzikor i filmave

“1917,” Thomas Newman

“Joker,” Hildur Guðnadóttir

“Little Women,” Alexandre Desplat

“Marriage Story,” Randy Newman

“Star Wars: The Rise of Skywalker,” John Williams

/Blitz.al/

Share