Blitz

 Breaking News

Lista e plotë e fituesëve në Oscars 2020

Lista e plotë e fituesëve në Oscars 2020
February 10
10:05 2020

Ishte një ceremoni le të themi standarte, ajo e çmimeve Oscar, që u mbajt mbrëmjen e djeshme në Dolby Theater të LA, ku monotonina u thye vetëm nga performancat e Billie Eilish, e cila nderoi ata që s’janë më por i kanë dhuruar shumë kinematografisë, Elton John dhe prezenca surprizë e Eminem, që performoi “Lose Yourself”.

Humbësi i madh ishte Netflix, që hyri në sallën e Oscars me 24 nominime për projektet e tij dhe doli praktikisht vetëm me 2. Ishte një mbrëmje speciale për “Parasite”, filimin koreano jugor që u bë i pari film i huaj në histori, i cili u vlerësua si “Filmi më i mirë, nderkohë që rrëmbeu dhe 3 statuja të tjera, përfshirë dhe regjizori më i mirë për Bong Jon Hoo. Joker, më i nominuari nga filmat, mori vetëm një trofe, megjithatë fansat e tij mund të gëzohen për Joaquin Phoenix, i cili u vlerësa si “Aktori më i mirë”.

Fushtatën fituese të nisur muaj më parë, e vazhduan dhe Brad Pitt, Laura Dern dhe sigurisht Rene Zellweger. Kjo është lista e plotë e fituesëve:

Best Picture:

Ford v Ferrari

The Irishman

Jojo Rabbit

Joker

Little Women

Marriage Story

1917

Once Upon a Time in Hollywood

Parasite

 

Lead Actor:

Antonio Banderas, Pain and Glory

Leonardo DiCaprio, Once Upon a Time in Hollywood

Adam Driver, Marriage Story

Joaquin Phoenix, Joker

Jonathan Pryce, The Two Popes

 

Lead Actress:

Cynthia Erivo, Harriet

Scarlett Johansson, Marriage Story

Saoirse Ronan, Little Women

Charlize Theron, Bombshell

Renee Zellweger, Judy

 

Supporting Actor:

Tom Hanks, A Beautiful Day in the Neighborhood

Anthony Hopkins, The Two Popes

Al Pacino, The Irishman

Joe Pesci, The Irishman

Brad Pitt, Once Upon a Time in Hollywood

 

Supporting Actress:

Kathy Bates, Richard Jewell

Laura Dern, Marriage Story

Scarlett Johannson, Jojo Rabbit

Florence Pugh, Little Women

Margot Robbie, Bombshell

 

Director:

Martin Scorsese, The Irishman

Todd Phillips, Joker

Sam Mendes, 1917

Quentin Tarantino, Once Upon a Time in Hollywood

Bong Joon Ho, Parasite

 

Animated Feature Film

How to Train Your Dragon: The Hidden World

I Lost My Body

Klaus

Missing Link

Toy Story 4

 

Animated Short:

Dcera, Daria Kashcheeva

Hair Love, Matthew A. Cherry

Kitbull, Rosana Sullivan

Memorable, Bruno Collet

Sister, Siqi Song

 

Adapted Screenplay:

The Irishman, Steven Zaillian

Jojo Rabbit, Taika Waititi

Joker, Todd Phillips, Scott Silver

Little Women, Greta Gerwig

The Two Popes, Anthony McCarten

 

Original Screenplay:

Knives Out, Rian Johnson

Marriage Story, Noah Baumbach

1917, Sam Mendes and Krysty Wilson-Cairns

Once Upon a Time in Hollywood, Quentin Tarantino

Parasite, Bong Joon-ho, Jin Won Han

 

Cinematography:

The Irishman, Rodrigo Prieto

Joker, Lawrence Sher

The Lighthouse, Jarin Blaschke

1917, Roger Deakins

Once Upon a Time in Hollywood, Robert Richardson

 

Best Documentary Feature:

American Factory, Julia Rieichert, Steven Bognar

The Cave, Feras Fayyad

The Edge of Democracy, Petra Costa

For Sama, Waad Al-Kateab, Edward Watts

Honeyland, Tamara Kotevska, Ljubo Stefanov

 

Best Documentary Short Subject:

In the Absence

Learning to Skateboard in a Warzone

Life Overtakes Me

St. Louis Superman

Walk Run Cha-Cha

Best Live Action Short Film:

Brotherhood, Meryam Joobeur

Nefta Football Club, Yves Piat

The Neighbors’ Window, Marshall Curry

Saria, Bryan Buckley

A Sister, Delphine Girard

 

Best Foreign Language Film:

Corpus Christi, Jan Komasa

Honeyland, Tamara Kotevska, Ljubo

Les Miserables, Ladj Ly

Pain and Glory, Pedro Almodovar

Parasite, Bong Joon Ho

 

Film Editing:

Ford v Ferrari, Michael McCusker, Andrew Buckland

The Irishman, Thelma Schoonmaker

Jojo Rabbit, Tom Eagles

Joker, Jeff Groth

Parasite, Jinmo Yang

 

Sound Editing:

Ford v Ferrari, Don Sylvester

Joker, Alan Robert Murray

1917, Oliver Tarney, Rachel Tate

Once Upon a Time in Hollywood, Wylie Stateman

Star Wars: The Rise of SkyWalker, Matthew Wood, David Acord

 

Sound Mixing:

Ad Astra

Ford v Ferrari

Joker

1917

Once Upon a Time in Hollywood

 

Production Design:

The Irishman, Bob Shaw and Regina Graves

Jojo Rabbit, Ra Vincent and Nora Sopkova

1917, Dennis Gassner and Lee Sandales

Once Upon a Time in Hollywood, Barbara Ling and Nancy Haigh

Parasite, Lee Ha-Jun and Cho Won Woo, Han Ga Ram, and Cho Hee

 

Original Score:

Joker, Hildur Guðnadóttir

Little Women, Alexandre Desplat

Marriage Story, Randy Newman

1917, Thomas Newman

Star Wars: The Rise of Skywalker, John Williams

 

Original Song:

“I Can’t Let You Throw Yourself Away,” Toy Story 4

“I’m Gonna Love Me Again,” Rocketman

“I’m Standing With You,” Breakthrough

“Into the Unknown,” Frozen 2

“Stand Up,” Harriet

 

Makeup and Hair:

Bombshell

Joker

Judy

Maleficent: Mistress of Evil

1917

 

Costume Design:

The Irishman, Sandy Powell, Christopher Peterson

Jojo Rabbit, Mayes C. Rubeo

Joker, Mark Bridges

Little Women, Jacqueline 

Once Upon a Time in Hollywood, Arianne Phillips

 

Visual Effects:

Avengers: Endgame

The Irishman

1917

The Lion King

Star Wars: The Rise of Skywalker 

 

/Blitz.al/

Share