Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Kush janë yjet që u nderuan nga Obama?

November 23
17:06 2016

Mbrëmjen e kaluar, presidenti Barack Obama ka dhënë medaljet e fundit si president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Lista e të nderuarve me “Medaljen e Lirisë” përfshinte personazhe të njohur të ekranit, si Ellen DeGeneres, Tom Hanks, Bruce Springsteen etj.

Por cilët ishin 20 personalitetet që u nderuan nga Obama? Jua tregojmë ne në listën e mëposhtme. /Blitz.al/

 

Tom Hanks – aktor dhe aktivist i mbrojtjes së kafshëve

tom-hanks

 

Diana Ross – artiste legjendare dhe aktore

dianne-ros

 

Ellen DeGeneres – moderatore  e “Ellen DeGeneres Show” dhe komediane

ellen

 

Michael Jordan – basketbollist

michael

 

Lorne Michaels – producent i “Saturday Night Live”

lorne

 

Cicely Tyson – aktore dhe fituese e Kennedy Center Honors

cicely

 

Bill dhe Melinda Gates – aktivistë kundër varfërisë

gtates

 

Richard Garwin – fizikan dhe shpikës

garwin

 

Bruce Springsteen – muzikant dhe këngëtar

bruce

 

Margaret Hamilton – matematiciene dhe shkencëtare

margaret

 

Vin Scully – komentator

vin

 

Robert Redford – aktor dhe regjisor

robert

 

Maya Lin – ambientaliste

maya

 

Robert De Niro – aktor i mirënjohur

de-niro

 

Kareem Abdul-Jabbar – ish-basketbollist

jabbar

 

Newl Minow – ushtarak

minow

 

Eduardo Padron – aktivist për edukimin

padron

 

Frank Gehry – arkitekt

gehry

 

Elouise Cobell – aktiviste për të drejtat e indigjenëve

cobell

 

Grace Hopper – “zonja e software”-it

hoopeper

 

Shperndaje