Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Këngëtari i njohur italian merr nënshtetësi shqiptare

June 15
17:58 2016

 

Albano Carrisi një nga këngëtarët më të njohur italian, ka marrë nënshtetësinë shqiptare.
Vetë emri i tij, Albano ka një histori interesante. Nëna e tij e ka quajtur kështu pasi kur ai lindi, babai Carmelo Carrisi ishte duke luftuar në Shqipëri për Ushtrinë Mbretërore Italiane gjatë Luftës së Dytë Botërore. Sipas News 24, ka qenë vetë kërkesa e këngëtarit për nënshtetësinë shqiptare e cila është miratuar më 6 qershor nga Presidenti i Republikës Bujar Nishani.

Shperndaje