Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Justin Bieber ka një mesazh për ceremonitë e ndarjeve të çmimeve

Justin Bieber ka një mesazh për ceremonitë e ndarjeve të çmimeve
May 24
13:19 2016

 

Justin Bieber pati një natë spektakolare mbrëmjen e së dielës në Billboard Music Awards, duke çuar në shtëpi 2 trofe të rëndësishëm dhe duke performuar disa nga hitet e albumit të tij të fundit, “Company” dhe “Sorry”.

Por, pavarësisht kësaj, Justin mesa duket nuk qenka dhe aq i kënaqur me ceremonitë e ndarjeve të çmimeve. Këtë e ka bërë të ditur në një postim në Instagram, ku përveçse ka shpërndarë një foto të një lëndine me dele, ai ka shkruar ndër të tjera: “Nuk i kuptoj këto programet e ndarjes së çmimeve. Nuk dua të tregohem i pasjellshëm me asnjë prej tyre apo me njerëzit që i bëjnë ato, por nuk ndihem mirë kur jam aty apo pas përfundimit të tyre”.

Bieber ishte i nominuar në 12 kategori në BMA2016 dhe fitoi atë të “Top Male Artist” dhe “Top Social Media Artist”.

I don’t know about these award shows.. No disrespect to anybody at any of the shows or the people running it. Nothing but love for you guys and your support. But I don’t feel good when I’m there nor after. I try to think of it as a celebration but can’t help feeling like people are rating and grading my performance. A lot of people in the audience there to be seem worried about how much camera time they will get or who they can network with. When I’m doing a regular show I feel they are there for the right reasons and to strictly have a good time! But these award shows seem so hollow. I get the premise is to award people for their accomplishments, but is it really? Because when I look in the audience I see a bunch of fake smiles so that when the camera hits them they look happy. Sure there are people truly proud of others so I don’t want to knock them I’m just looking at the vast majority. I just think to myself if I’m living my purpose I want the reward to be fulfillment. I’m getting awarded for the things that I’m doing and not for who I am which is understandable I know it would probably be hard to calculate and award someone’s spirit lol. But When I do get these awards the temptation of putting my worth in what I do is so hard to fight!!!I am privileged and honored to be recognized by my peers in but in these settings I can’t feel the recognition. There’s an authenticity missing that I crave! And I wonder does anybody else.. Sorry not sorry about grammar it’s not my strong point

A photo posted by Justin Bieber (@justinbieber) on

Etiketimet
Shperndaje