Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Gjithçka bëhet gati: Çfarë do të ndodhë kur të ndërrojë jetë Mbretëresha?

Gjithçka bëhet gati: Çfarë do të ndodhë kur të ndërrojë jetë Mbretëresha?
July 13
19:29 2018

Dita e varrimit të Mbretëreshës Elizabeta II do të nxjerrë një sërë planesh të ndërtuara me kujdes që nga viti 1960 në një operacion të quajtur “Ura e Londrës është poshtë”

Ja se çfarë dimë deri më tani.

Si do ta zbulojmë?

Kryeministri do të informohet për lajmet përpara daljes së tij publike nëpërmjet sekretarit privat të Mbretëreshës, Ai pastaj do të informojë  vendet e Commonëealth ku Mbretëresha është kreu i shtetit.

Historikisht, BBC gjithmonë është lajmëruar për vdekjet mbretërore përpara mediave të tjera. Sidoqoftë, në ditët e sotme është e zakonshme që njoftimet kryesore të dalin në mediat e botës menjëherë, nëpërmjet një agjencie lajmesh si “Shoqata e Shtypit”.

Nëse pritet vdekja e Mbretëreshës – në rast se ajo ka qenë shumë keq – lajmi do të përhapet së pari nëpërmjet kanaleve kryesore televizive, me të gjitha kanalet e BBC që ndërpriten për të treguar historinë. Kanalet e tjera të pavarura mund të zgjedhin ta bëjnë këtë gjithashtu.

Si e transmeton lajmin është me rëndësi të njëjtë, me detaje të vogla siç janë rrobat e tyre që vijnë nën vëzhgim nga publiku. Disa gazetarë gjithashtu do të bëjnë provën në të cilën praktikojnë duke njoftuar se Mbretëresha ka vdekur në mënyrë që të sigurohet se janë të përgatitur, ashtu si edhe një numër filmash dhe dokumentarësh të paracaktuar.

Pilotët gjithashtu do të njoftojnë vdekjen në fluturimet e tyre.

Çfarë do të ndodhë menjëherë pas kësaj?

Në ditën fatkeqsisë, ka të ngjarë që shumica e punëtorëve të Mbretërisë së Bashkuar do të dërgohen në shtëpi herët. Kjo do të pasohet nga një periudhë 12-ditore e zisë, gjatë së cilës trupi i Mbretëreshës do të zhvendoset në Pallatin Buckingham – nëse nuk është atje – dhe do të bëhen përgatitjet për funeralin e saj, i cili do të udhëhiqet nga Kryepeshkopi i Canterbury. Flamujt gjithashtu do të fluturojnë në gjysmë shtize në të gjithë vendin.

Si do të ndikohen bizneset?

Në ditën e varrimit, Bursa e Londrës do të mbyllet, siç do bëjnë edhe shumica e bankave në Mbretërinë e Bashkuar. Dita e funeralit dhe e kurorëzimit të mëvonshëm do të bëhen edhe festa kombëtare. Disa kanë frikë se masat e tilla do t’i kushtojnë ekonomisë britanike miliarda – megjithatë, është e vështirë të dihet se cilat pasoja financiare do të jenë përpara kohe.

Çfarë do të ndodhë me trupin e Mbretëreshës?

Arkivoli i Madhërisë së saj do të qëndrojë në shtetin në Ëestminster Hall për katër ditë në mënyrë që publiku të mund të bëjë respektin.

Pas kësaj, pritet që trupi të shtrihet në Chapel të Shën Gjergjit në Kështjellën Ëindsor, ku janë varrosur edhe Mbretëresha “Nënë” dhe babai i saj, Mbreti George VI. Princi i Uellsit do të bëhet mbret automatikisht pas vdekjes së Mbretëreshës dhe do t’i drejtohet kombit në mbrëmjen e vdekjes së saj.

Dukesha e Cornëall do të bëhet Mbretëresha Camilla.

Sidoqoftë, ai mund të zgjedhë të ndryshojë emrin e tij duke u ngjitur në fron. Kjo do të thotë se ai mund të njihet si King Arthur, Philip ose George. Nëse të zgjedhë të mbajë emrin e vet, ai do të bëhet Mbreti Çarls III dhe kurorëzimi i tij do të bëhet disa muaj pas funeralit të Mbretëreshës. Është gjithashtu e mundshme që Duka i Kembrixhit do të bëhet Princi i Uellsit. /Blitz.al/

 

Komento
Shperndaje