Blitz

 Breaking News

Fituesit e “Emmy Awards 2019”, ja kush triumfoi në mbrëmjen e rëndësishme të televizionit

Fituesit e “Emmy Awards 2019”, ja kush triumfoi në mbrëmjen e rëndësishme të televizionit
September 23
10:30 2019

Mbrëmjen e djeshme bota e ekranit të vogël kishte natën e tij më të rëndëisishme, teksa u mbajt ceremonia e ndarjes së çmimeve Emmy. 2019-ta ishte 71-vjetori i ndarjes së këtij trofeu për protagonistët dhe personazhet më të dalluar të serialeve, shfaqjeve televizive, dokumentarëve dhe gjithçkaje tjetër që ofron televizioni.

Dhe në fakt mbrëmja u shoqërua jo me pak surpriza, ndërsa seriali komik, tepër i nënvlerësuar do thoja unë “Fleabag” mori më në fund 4 çmime:

Mandatory Credit: Photo by Michael Buckner/Variety/Shutterstock (10413384cs)
Phoebe Waller-Bridge – Outstanding Comedy Series – ‘Fleabag’
71st Annual Primetime Emmy Awards, Show, Microsoft Theatre, Los Angeles, USA – 22 Sep 2019

Ndërkohë që aktori Billy Porter, që ju mund ta njihni si burri që vishet çuditshëm në tapetet e kuqe, triumfoi si aktori kryesor më i mirë në një serial dramatik.

Mandatory Credit: Photo by Michael Buckner/Variety/Shutterstock (10413384ce)
Billy Porter – Outstanding Lead Actor in a Drama Series – ‘Pose’
71st Annual Primetime Emmy Awards, Show, Microsoft Theatre, Los Angeles, USA – 22 Sep 2019

Tony Shalhoub dhe Alex Borstein morën disa trofe për rolin e tyre në “Marvelous Mrs.Maisel”:

Mandatory Credit: Photo by Phil McCarten/Invision/AP/Shutterstock (10421184bd)
Alex Borstein accepts the award for outstanding supporting actress in a comedy series for “The Marvelous Mrs. Maisel” at the 71st Primetime Emmy Awards, at the Microsoft Theater in Los Angeles
71st Primetime Emmy Awards – Show, Los Angeles, USA – 22 Sep 2019

Nga ana tjetër Patricia Arquette mori Emmy-n si aktorja më e mirë suportuese në një serial me seri të limituara, për rolin në ”The Act”:

Mandatory Credit: Photo by Michael Buckner/Variety/Shutterstock (10413384af)
Patricia Arquette – Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or Movie – ÔThe ActÕ
71st Annual Primetime Emmy Awards, Show, Microsoft Theatre, Los Angeles, USA – 22 Sep 2019

Regjia më e mirë e dramave shkoi në mënyrë suprizë për “Ozark” dhe “Suçesion”, ndërkohë që meqë jemi tek dramat, edhe pse sezoni i tij i fundit ishte i tillë (dhe jo për mirë), “Game Of Thrones” sërish ja doli të marrë çmimin e rëndësishme si seriali më i mirë dramatik.

Mandatory Credit: Photo by Phil McCarten/Invision/AP/Shutterstock (10421184jl)
D. B. Weiss and the team from “Game Of Thrones” accepts the award for outstanding drama series at the 71st Primetime Emmy Awards, at the Microsoft Theater in Los Angeles
71st Primetime Emmy Awards – Show, Los Angeles, USA – 22 Sep 2019

Jodie Comer triumfoi si aktorja më e mirë protagonist në nëj serial dramatic për “Killing Eve” dhe ne ende po pyesim veten si nuk fitoi Sandra Oh.

Mandatory Credit: Photo by Michael Buckner/Variety/Shutterstock (10413384cl)
Jodie Comer – Outstanding Lead Actress in a Drama Series – ‘Killing Eve’
71st Annual Primetime Emmy Awards, Show, Microsoft Theatre, Los Angeles, USA – 22 Sep 2019

Gjithsesi ja ku është lista e pltoë e fiutesve, dhe një përmendje e fundit për absolutisht një prej performancave më të mira në televizion vitet e fundit, Bill Harder,  për rolin e jashtzakonshëm në komedinë “Barry”.

Mandatory Credit: Photo by Phil McCarten/Invision/AP/Shutterstock (10421184ak)
Bill Hader accepts the award for outstanding lead actor in a comedy series for “Barry” at the 71st Primetime Emmy Awards, at the Microsoft Theater in Los Angeles
71st Primetime Emmy Awards – Show, Los Angeles, USA – 22 Sep 2019

Aktori protagonist më i mirë në serial të limituar ose film televiziv: Jharrel Jerome, “When They See Us”

Aktorja protagoniste më e mirë në serial të limituar ose film televiziv: Michelle Williams, “Fosse/Verdon”

Aktori protagonist më i mirë në serialet komedi: Bill Hader, “Barry”

Aktorja protagoniste më e mirë në serialet komedi: Phoebe Waller-Bridge, “Fleabag”

Aktori protagonist më i mirë në serialet dramatike: Billy Porter, “Pose”

Aktorja protagoniste më e mirë në serialet dramatike: Jodie Comer, “Killing Eve”

Reality Show: “RuPaul’s Drag Race”

Talk-Show më i mire: “Last Week Tonight with John Oliver”

Seriali i shkurtër më i mire: “Chernobyl” (Yessss)

Seriali komedi më i mire: “Fleabag”

Seriali dramatik më i mire:“Game of Thrones” /Blitz.al/

Share