Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Festuan Halloween-in në pishinë me “gjak”, 80 fëmijë në gjendje të rëndë

Festuan Halloween-in në pishinë me “gjak”, 80 fëmijë në gjendje të rëndë
October 31
19:09 2016

Mbi 80 fëmijë kanë shkuar në spitalin e Gillingham, kontenë e Kent-it, “Splashes Sports Centre”, me simptoma të rënda diarreje dhe të vjellash pas një feste Halloween-i në një pishinë me ujë të ngjyrosur.

Fillimisht, një mama e quajtur Samantha Kemsley u shpreh në rrjetet sociale se fëmija i saj kishte shfaqur simptoma diarreje dhe probleme të tjera lidhur me shëndetin. Kjo ka tërhequr vëmendjen e mikeshave të saj, të cilat nuk kanë ngurruar të tregojnë edhe simptomat e fëmijëve të tyre që çuditërisht ishin të njëjtat.

“Public Health England” po heton lidhur me shkaqet që kanë çuar në këto simptoma dhe kanë mbyllur përkohësisht të gjithë pishinën.

Zëdhënës të “Medway Council”, përgjegjës për shëndetin publik në zonën e Kent-it në Angli, janë shprehur se po merren me pastrimin e pishinës dhe me gjetjen e provave që dëshmojnë se faji i sëmundjes së fëmijëve është i ujit të pishinës me përmbajtje kimike. /Blitz.al/

Shperndaje