Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

E trishtë por e vërtetë: Modelja shqiptare tregon se si përdorimi i vazhdueshëm i celularit i ka deformuar gishtin

E trishtë por e vërtetë: Modelja shqiptare tregon se si përdorimi i vazhdueshëm i celularit i ka deformuar gishtin
April 17
11:55 2018

Aq shumë janë bërë celularët pjesë të jetës tonë të përditshme sa është e vështirë që ta mendojmë një moment pa i përdorur ato, kudo që jemi e në çdo kohë. Ndoshta i vetmi moment kur ne nuk e përdorim telefonin është pikërisht momenti kur flemë gjumë. Megjithatë, ky mbipërdorim vjen sigurisht edhe me pasoja. Shpesh i lexojmë këto pasoja në artikuj të ndryshëm por vetëm kur i shohim me pamje arrijmë të reflektojmë.

Kjo i ka ndodhur pikërisht modeles dhe njëkohësisht gazetares Elena Lika. Ajo ka postuar në Instastory një foto ku gishti i saj tregues dukshëm është deformuar nga mënyra se si e mban telefonin në dorë.

Me anë të këtij postimi, Elena ka dashur të sensibilizojë të gjithë ndjekësit e saj se në fakt pasojat janë shumë të frikshme edhe pse ne e përdorim celularin pa e menduar gjatë se mund të na efektojë gishtin.

Mos-përdorimi i celularit është diçka e pamundur në dekadën që po jetojmë, por së paku të mundohemi ta përdorim duke minimizuar dëmtimet që mund të marrin prej tij.

Komento
Shperndaje