Blitz

 Breaking News

Billie Eilish bën historinë, lista e plotë e fituesëve në Grammy Awards 2020

Billie Eilish bën historinë, lista e plotë e fituesëve në Grammy Awards 2020
January 27
10:53 2020

Ishte një natë vërtetë emocionuese në Staples Center, LA, mbrëmjen e djeshme teksa u mbajt ceremonia e çmimeve më të rëndesishme të muzikës, Grammy Awards.

Artistja 18-vjeçare Billie Eilish ishte fituesja e madhe e mbrëmjes, e cila rrëmbeu çmimet më të rëndësishme për “Regjistrimin e vitit”, “Këngën e vitit”, “Albumin e vitit” dhe “Artistja e re më e mirë”, duke hyrë në histori si e para femër që arrin të triumfojë në të gjitha këto kategori. Eilish u vlerësua dhe për “Albumin Pop Vocal” më të mirë dhe të gjitha trofetë i pranoi duke u ngjitur me vëllain në skenë, me të cilin e ka krijuar albumin në dhomën e tyre të gjumit.

Lizzo ishte gjithashtu ndër artistet më të vlerësuara, duke rrëmbyer çmimet për “Albumin Kontemporan më të mirë” dhe “Performanca më e mirë tradicionale e RNB”. Ajo performoi në skenë hitin “Truth Hurts” dhe këngën “I love you”, të cilën ja dedikoi legjendës së ndjerë të basketbollit Kobe Bryant.

Tributet dhe performancat kushtuar ylli të LA Lakers, i cili luajti të gjithë karrierën e tij pikërisht në Staples Ceneter, ishin ato që e bën më emocionuese mbrëmbjen. Moderatorja e ceremonisë, Alicia Keys, së bashku me grupin e njohur Boyz II Men, e hapën mbrëmjen me një ceremoni kushtuar Bryant. Dj Khaled dhe John Legend, performancën e këngës “Higher” ja kushtuan Kobe dhe reperit të ndarë nga jeta, Nipsey Hussle, i cili u nderua në ceremoni për performancën më të mirë rap.

Çmime pati dhe për Lil Nas X, Beyonce apo dhe për Michelle Obama-n, për librin audio më të mirë, ndërkohë që në skenë u ngjitën gjithashtu Aerosmith, DMC, Camila Cabello, Billy Ray Cyrus apo dhe Demi Levato, e cila bëri rikthimin e saj.

Ndërkohë lista e plotë e fituesëve është si më poshtë:

Record Of The Year

BAD GUY
Billie Eilish
Finneas O’Connell, producer; Rob Kinelski & Finneas O’Connell, engineers/mixers; John Greenham, mastering engineer

Album Of The Year

WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO?
Billie Eilish
Finneas O’Connell, producer; Rob Kinelski & Finneas O’Connell, engineers/mixers; Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell, songwriters; John Greenham, mastering engineer.

Song Of The Year

BAD GUY
Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell, songwriters (Billie Eilish)

Best New Artist

BILLIE EILISH

Best Pop Solo Performance

TRUTH HURTS
Lizzo

Best Pop Duo/Group Performance

OLD TOWN ROAD
Lil Nas X Featuring Billy Ray Cyrus

Best Traditional Pop Vocal Album

LOOK NOW
Elvis Costello & The Imposters

Best Pop Vocal Album

WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO?
Billie Eilish

Best Music Video

OLD TOWN ROAD (OFFICIAL MOVIE)
Lil Nas X & Billy Ray Cyrus
Calmatic, video director; Candice Dragonas, Melissa Larsen & Saul Levitz, video producers

Best Music Film

HOMECOMING
Beyoncé
Beyoncé Knowles-Carter & Ed Burke, video directors; Steve Pamon & Erinn Williams, video producers

Best Dance Recording

GOT TO KEEP ON
The Chemical Brothers
The Chemical Brothers, producers; Steve Dub Jones & Tom Rowlands, mixers

Best Dance/Electronic Album

NO GEOGRAPHY
The Chemical Brothers

Best Contemporary Instrumental Album

METTAVOLUTION
Rodrigo y Gabriela

Best Rock Performance

THIS LAND
Gary Clark Jr.

Best Metal Performance

7EMPEST
Tool

Best Rock Song

THIS LAND
Gary Clark Jr.

Best Rock Album

SOCIAL CUES
Cage The Elephant

Best Alternative Music Album

FATHER OF THE BRIDE
Vampire Weekend

Best R&B Performance

COME HOME
Anderson .Paak Featuring André 3000

Best Traditional R&B Performance

JEROME
Lizzo

Best R&B Song

SAY SO
PJ Morton, songwriter (PJ Morton Featuring JoJo)

Best Urban Contemporary Album

CUZ I LOVE YOU (DELUXE)
Lizzo

Best R&B Album

VENTURA
Anderson .Paak

Best Rap Performance

RACKS IN THE MIDDLE
Nipsey Hussle Featuring Roddy Ricch & Hit-Boy

Best Rap/Sung Performance

HIGHER
DJ Khaled Featuring Nipsey Hussle & John Legend

Best Rap Song

A LOT
Jermaine Cole, Dacoury Natche, 21 Savage & Anthony White, songwriters (21 Savage Featuring J. Cole)

Best Rap Album

IGOR
Tyler, The Creator

Best Country Solo Performance

RIDE ME BACK HOME
Willie Nelson

Best Country Duo/Group Performance

SPEECHLESS
Dan + Shay

Best Country Song

BRING MY FLOWERS NOW
Brandi Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth & Tanya Tucker, songwriters (Tanya Tucker)

Best Country Album

WHILE I’M LIVIN’
Tanya Tucker

Best Latin Pop Album

#ELDISCO
Alejandro Sanz

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album

EL MAL QUERER
ROSALÍA

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

DE AYER PARA SIEMPRE
Mariachi Los Camperos

Best Tropical Latin Album

OPUS
Marc Anthony

/Blitz.al/

Burimi: Deadline

Share