Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

15 aktorët që tejkaluan limitet për rolet e tyre

March 30
11:32 2016

1. Natalie Portman në rolin e Ninës, në filmin “Black Swan”

1. Natalie Portman në rolin e Ninës, në filmin “Black Swan”
Picture 1 of 15

Portman është trajnuar me krijuesen e e teatrit të baletit të Nju Jorkut, Mary Helen Bowers, duke punuar për më shumë se 8 orë në ditë, për të gjitha ditët e javës, për më shumë se një vit, përpara se të xhirohej filmi. Pjesë e stërvitjes së saj ishin klasat e notit, fitnesit dhe ushtrime rezistence. Arsyeja për këtë ishte se aktorja dëshironte që ta ekzektutonte vetë koreografinë e vështirë që ishte planifikuar në film. Portman vetë ka thënë se arrin ta ndjesh personazhin kur bën vetë çdo skenë të filmit, qoftë edhe ato më të vështirat.

Teksa ndjekim një serial apo shohim një film na duket sikur aktorët janë në përputhje absolute me personazhet që luajnë dhe në shumicën e rasteve përkushtimi i tyre për t’u ngjitur pas personazhit është shumë i madh.  Nuk janë të rralla herët kur kemi vënë re edhe transformime fizike të aktorëve, ku më të zakonshmet janë: ndryshimi i ngjyrës së flokëve, shtimi apo ulja në peshë apo edhe përvetësimi i një aftësie të re në një fushë të caktuar. Në galeri do të shihni 15 rastet kur këta aktorë kanë dalë jashtë parashikimeve!

Komento
Etiketimet
Shperndaje