Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Stephen Hawking: Njerëzimi do të zhduket pas 1000 vitesh

Stephen Hawking: Njerëzimi do të zhduket pas 1000 vitesh
November 17
12:30 2016

Shkencëtari fizikan i mirënjohur, Stephen Hawking, ka paralajmëruar njerëzimin për fatin e tij pas 1000 vitesh; rrezikun e ekzistencës së njeriut në të ardhmen.

Hawking nuk ka turp të japë parashikimet e tij. Fizikani britanik,  i cili ka revolucionarizuar kuptimin e vrimave të zeza dhe fizikën e kozmosit, është realist për frikën e tij mbi të ardhmen e njeriut.

“Nuk mendoj se do të rezistojmë edhe 1000 vjet në planetin tonë të brishtë”,- tha Hawking.

Kujtojmë që Hawking është partizan i idesë së eksplorimit të planeteve të tjerë, pasi në Tokë jetesa mund të përfundojë një ditë, sepse sipas tij kështu është cikli. /Blitz.al/

Komento
Shperndaje