Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit
  • Tronditen bizneset Call Center. Kalohet ligji i ri nga senati italian Asaj që i frikësoheshin të gjitha bizneset shqiptare të Call Center sapo ka ndodhur. Senati italian ka miratuar sot ligjin për bizneset Call Center që operojnë jashtë territorit italian dhe...
  • CIA vjen në Tiranë Drejtori i CIA-s (Central Inteligence Agency) amerikane, John Brennan, ka mbërritur në Tiranë, ku është takuar me presidentin Nishani e kryeministrin Rama. Mësohet se Brennan ka diskutuar me autoritetet tona...
  • Itali, shkatërrohet banda e shqiptarëve Një tjetër operacion i karabinierisë italiane në zonën e Ternit në Itali ka shkatërruar një bandë shqiptarësh që merrej me trafikimin e lëndëve narkotike. Shqiptarët e moshave 37 dhe 34-vjeçare...
  • Ukrainë, nuk shkuan për ta zëvendësuar, vdes i ngrirë ushtari… I priti ushtarët e tjerë për një kohë të gjatë, me shpresën se nga momenti në moment do të vinin për ta zëvendësuar, por askush nuk u shfaq. Kështu humbi...
  • LIBRA dorëzon në Kuvend nismën për minimumin jetik Partia e krijuar një muaj më parë, LIBRA, ka dorëzuar në Kuvend një nismë për minimumin jetik. Kjo nismë u prezantua nga deputetja e kësaj partie, Mimoza Hafizi, e cila...
  • Lutfi Dervishi: Gazetarët sot u ngjajnë hienave! Në një shkrim të tij, analisti Lutfi Dervishi ka trajtuar aktualitetin në Shqipëri në këto momente dhe mënyrën e pasqyrimit të lajmeve të përditshme nga mediat në vend, çka sipas...
  • Laborantët-Beqajt: Tërhiqu nga koncesioni! Laborantët që operojnë në spitalet shtetërore shqiptare kanë protestuar në shumicën dërrmuese të spitaleve tona, duke i kërkuar ministrit të Shëndetësisë, Ilir Beqaj, të tërhiqet nga dhënia me koncesion e...
  • Rama ironizon PD-në. Komentuesja: Një surrat keni të gjithë ju   Kryeministri Rama ka ironizuar PD-në dhe kreun e saj Basha përmes një statusi në Facebook-un e tij personal. “Gënjej unë, gënjen BE, gënjejnë SHBA-të, gënjejnë të gjithë veç Lulit...
  • Basha takon Merkel Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka takuar kancelaren gjermane Angela Merkel, gjatë punimeve të Kongresit të Partisë që Merkel drejton në Gjermani. Basha e ka falënderuar kancelaren për ndihmën...
  • Krujë, gjendet i vdekur në banesë 40-vjeçari Një 40-vjeçar nga Kruja është gjendur i pajetë në banesën e tij. I identifikuar si Tonin Dobrozi, viktima raportohet se nuk ka pasur shenja dhune në trup dhe sipas ekspertizës...

Ndalojeni urgjentisht përdorimin e tyre! Tani!

Ndalojeni urgjentisht përdorimin e tyre! Tani!
November 08
17:08 2016

Këto janë disa prej produkteve që ne i përdorim rregullisht në jetën e përditshme, duke mos e kuptuar rrezikun që ato shkaktojnë.

Kapsulat e vogla të kafes:  Janë të vogla dhe të lira, por biliona prej tyre përfundojnë çdo vit në riciklim dhe sjellin shkatërrim të mjedisit. Lufta kundër tyre sapo ka filluar.

1

Pasta e dhëmbëve: Jo të gjitha pastat sigurisht. Por shumë prej tyre është zbuluar se përmbajnë komponentë plastikë. 8 milionë mbetje plastike prej tyre përfundojnë çdo vit në oqean duke shkatërruar biodiversitetin.

2

Shkopinjtë e orizit: Të përdorura më tepër në Azi. 4 milionë pemë priten çdo vit për të prodhuar 57 milionë prej tyre. Bëhen më pas edhe me kimikate që mund të sjellin probleme në rrugët e frymëmarrjes.

3

Letrat e lagura: Nuk treten si letrat higjienike dhe shkaktojnë ndotje të mëdha çdo vit në planetin tonë.  

4

Qeset plastike: Një nga shkaktarët kryesorë të ndotjes së përditshme. Një trilion mbetje plastike të pariciklueshme përfundojnë çdo vit në plazhe, lumenj, oqeane dhe lëshojnë mbetje toksike kur digjen.

5

Bateritë: Përmbajnë mbetje toksike, hekur, mërkur. Tepër të dëmshme për mjedisin. Nëse digjen sjellin dëme të mëdha për shëndetin e njeriut.

6

Qeset plastike të çajit: Prodhuesit e tyre po përdorin gjithmonë e më shumë najlonin ose polietilenin për prodhim, sepse plastika është tepër e dëmshme.

7

Ilaçi i duarve: Shumë prej tyre është vërtetuar se shkaktojnë kancer të lëkurës për shkak të elementeve kimike që përmbajnë.

8

Kokrrat për ndalim shtatzënie: Mund t’i përdorni. S’ka problem. Por nëse nuk i përdorni dhe i flakni, ta dini se rrezikoni jetën e shumë gjallesave në tokë, që mund të ekspozohen ndaj tyre.

9

 

Polesteroli:  Tepër të vështira për t’u ricikluar. Eliminojini.

10

Brisqet e rrojës: Përdorni makina elektrike. Më mirë pak shtrenjtë, por jo plastike sepse shkaktojnë ndotje marramendëse në mjedis.

11

Komento
Shperndaje