Blitz | Kliko dhe Informohu

Shkenca

Zbulohet “Proxima B”, planeti i ngjashëm me Tokën

    Zbulohet “Proxima B”, planeti i ngjashëm me Tokën

Më 24 gusht, astronomët njoftuan se kishin zbuluar një planet të ngjashëm me planetin Tokë, në orbitën Proxima Centauri, yllin më të afërt me diellin. Planeti quhet Proxima B dhe

Lexo me Shume

Studim i ri, botoksi mund të përhapet drejt neuroneve

    Studim i ri, botoksi mund të përhapet drejt neuroneve

Pavarësisht popullaritetit, botoksi ose toksina botulinum është një nga substancat vdekjeprurëse në tokë dhe mjafton një sasi prej 160 nanogramë për të  vrarë një njeri që peshon rreth 80 kilogramë.

Lexo me Shume

Arsyeja se pse gjarpërinjtë janë të gjatë dhe si mund t’i ndihmojë zbulimi njerëzit

    Arsyeja se pse gjarpërinjtë janë të gjatë dhe si mund t’i ndihmojë zbulimi njerëzit

Shkencëtarët kanë zbuluar se pse gjarpërinjtë janë kaq të gjatë dhe si mund t’i ndihmojë ky zbulim njerëzit në dëmtimet e shtyllës kurrizore. Një sjellje e çuditshme e evolucionit thotë

Lexo me Shume

Shkencëtarët kanë zbuluar përbërësin që do t’ju mbrojë përfundimisht nga rrezet ultraviolet

    Shkencëtarët kanë zbuluar përbërësin që do t’ju mbrojë përfundimisht nga rrezet ultraviolet

Shkencëtarët kanë gjetur një mënyrë të re për të luftuar djegien e lëkurës nga dielli. Dëmi më i madh nga rrezet ultraviolet ndodh në pjesën e brendshme të lëkurës, aq

Lexo me Shume

Një grua arrin të shohë rreth 99 milionë ngjyra më shumë sesa njerëzit e zakonshëm

    Një grua arrin të shohë rreth 99 milionë ngjyra më shumë sesa njerëzit e zakonshëm

  Shkencëtarët  kanë gjetur një grua,  sytë e së cilës  kanë një receptor detektimi të ngjyrave  ndryshe nga ai i zakonshmi. Ajo arrin të shohë rreth 99 milionë ngjyra më

Lexo me Shume

Zbulimi më i ri i shkencës kthen urinën në ujë të pijshëm

    Zbulimi më i ri i shkencës kthen urinën në ujë të pijshëm

Një pajisje me energji diellore e kthen urinën në ujë të pijshëm. Ndoshta nuk do të mbahet mend si miti i kthimit të ujit në verë, por me anë të

Lexo me Shume

Shkencëtarët zbulojnë “orën e trurit” për t’i mbajtur kujtimet tona “të kurdisura”

    Shkencëtarët zbulojnë “orën e trurit” për t’i mbajtur kujtimet tona “të kurdisura”

Në mënyrë që të organizojnë kujtimet, neuronet brenda trurit kanë nevojë për një cikël të rregullt aktiviteti për t’i mbajtur ato në radhë brenda kursit.  Disa studiues në  Japoni mendojnë

Lexo me Shume

Vaksina kundër kancerit, sekreti mund të gjendet në ARN

    Vaksina kundër kancerit, sekreti mund të gjendet në ARN

Receptorët e ARN-së luftojnë qelizat e huaja si viruset në trupin e njeriu dhe vlerësohen si përgjigje imune e trupit, edhe pse synimi kryesor janë qelizat e kancerit. Studiuesit gjermanë

Lexo me Shume

(Video) Anija “New Horizons” siguron pamje të qarta të sipërfaqes së Plutonit

  (Video) Anija “New Horizons” siguron pamje të qarta të sipërfaqes së Plutonit

NASA ka publikuar pamje të anijes “New Horizons” duke na dhënë kështu një pamje të qartë të sipërfaqes së planetit

Lexo me Shume

Transplanti i lëkurës në sy i risjell pacientit shikimin

  Transplanti i lëkurës në sy i risjell pacientit shikimin

Sipas një prezantimi në mbledhjen e  Shoqatës për Studime në Okulistikë në Seattle, shkencëtarët japonezë kanë përdorur qelizat e lëkurës

Lexo me Shume

Anoreksia mund të shkaktohet nga një infeksion bakterial

  Anoreksia mund të shkaktohet nga një infeksion bakterial

Anoreksia ka shkallën më të lartë të vdekshmërisë të çdo sëmundjeje mendore dhe ne ende dimë shumë pak rreth shkaqeve

Lexo me Shume

A po jetojmë në një botë simulimi kompjuterik?

  A po jetojmë në një botë simulimi kompjuterik?

Ndoshta ju, ne dhe çdo njeri në këtë botë jemi personazhe në një lojë gjigante kompjuterike, edhe pse nuk është

Lexo me Shume

Vetëm për Mark Zuckerberg ekziston një aplikacion i tillë

  Vetëm për Mark Zuckerberg ekziston një aplikacion i tillë

Sipas “The Verge”, themeluesi i rrjetit social “Facebook”, Mark Zuckerberg, ka një buton shtesë në versionin e brendshëm të aplikacionit në

Lexo me Shume

Shikoni ku ka arritur shkenca! Ja çfarë është prodhuar në një laborator në Japoni

  Shikoni ku ka arritur shkenca! Ja çfarë është prodhuar në një laborator në Japoni

Shkenca sot vrapon shpejt, aq sa ndonjëherë nuk arrijmë t’i absorbojmë arritjet e saj. Shkencëtarët japonezë kanë krijuar testin e

Lexo me Shume

E keni menduar ndonjëherë si do të ndaheni nga kjo botë?

  E keni menduar ndonjëherë si do të ndaheni nga kjo botë?

Na vjen keq t’jua themi këtë, por çdo njeri pranë jush do të ndahet nga kjo botë. Në varësi të moshës

Lexo me Shume

Ekspertë të lartë mjekësorë thonë se duhen dekriminalizuar të gjitha drogat

  Ekspertë të lartë mjekësorë thonë se duhen dekriminalizuar të gjitha drogat

Një panel prej 22 ekspertësh mjekësorë të universitetit “Johns Hopkins” ka nxjerrë një raport duke këshilluar qeveritë e gjithë botës

Lexo me Shume

(Video) Zemrat e vdekura mund të pompojnë sërish!

  (Video) Zemrat e vdekura mund të pompojnë sërish!

Në periudhën në të cilën jetojmë, teknologjia ka bërë hapa të mëdhenj përpara, duke i hyrë në ndihmë kështu shumë

Lexo me Shume

Mësoni një fjalë të re dhe ju duket se e shihni kudo? Ja si e shpjegon shkenca!

  Mësoni një fjalë të re dhe ju duket se e shihni kudo? Ja si e shpjegon shkenca!

A keni mësuar ndonjë fjalë të re kohët e fundit, atë për të cilën betoheni se nuk e kishit dëgjuar

Lexo me Shume

Kombinimi i barnave zvogëlon kancerin e gjirit në 11 ditë

  Kombinimi i barnave zvogëlon kancerin e gjirit në 11 ditë

Duke përdorur një kombinim të dy barnave, shkencëtarët kanë arritur të tkurrin, madje eliminojnë, një lloj të veçantë të tumorit

Lexo me Shume

Eksperti i ngrohjes globale, James Hansen, paralajmëron përkeqësim

  Eksperti i ngrohjes globale, James Hansen, paralajmëron përkeqësim

  Ngrohja globale mund të rrisë nivelin e deteve me disa metra brenda shekullit që po jetojmë. Një raport i

Lexo me Shume

Çfarë është koha dhe pse vazhdon të qarkullojë?

  Çfarë është koha dhe pse vazhdon të qarkullojë?

Imagjinoni sikur koha të kthehej prapa. Njerëzit do të rriteshin duke u bërë më të rinj në vend që të

Lexo me Shume