Blitz | Kliko dhe Informohu

Marin Mema

Borshi me bregdet të mrekullueshëm dhe kala në mëshirë të fatit- nga Marin Mema

    Borshi me bregdet të mrekullueshëm dhe kala në mëshirë të fatit- nga Marin Mema

Borshi nuk është vetëm një nga qendrat më joshëse të bregdetit jugor shqiptar, por edhe një hapësirë që qëndron mbi themelet e një historie fort të vjetër. Thuajse të gjithë

Lexo me Shume

Në brendësi të “Thesarit të Hoxharës”- nga Marin Mema

    Në brendësi të “Thesarit të Hoxharës”- nga Marin Mema

Shpesh realizime të ndryshme artistike na kanë përcjellë raste kur fëmijët kanë zbuluar thesarë të çmuar. Realisht në Shqipëri një rast i tillë ka ndodhur katër dekada më parë kur në

Lexo me Shume

Në kohën kur ngriheshin kështjellat në Iliri (nga Marin Mema)

    Në kohën kur ngriheshin kështjellat në Iliri (nga Marin Mema)

Shekulli i IV në Ilirinë e Jugut, përfaqëson ndër të tjera edhe periudhën e një “bumi” ndërtimesh mbrojtëse. Referuar kërkimeve arkeologjike këto ndërtime u lidhën kryesisht me rifortifikimin e disa

Lexo me Shume

Larg duart nga kanioni i Holtës!- nga Marin Mema

    Larg duart nga kanioni i Holtës!- nga Marin Mema

Disa vite më parë gjatë realizimit të një dokumentari për zonën e Gramshit, pata fatin të vizitoja kanionin e Holtës. E quaj fat sepse padyshim ai është një ndër vendet

Lexo me Shume

Qyteti i lashtë misterioz… (Nga Marin Mema)

    Qyteti i lashtë misterioz… (Nga Marin Mema)

Nga Marin Mema Mes fshatit Shën Vasil dhe Lukovê në krah të rrugës nacionale shtrihen muret e një qyteti të lashtë. Shumica kur kalojnë e kanë të vështirë ta dallojnë

Lexo me Shume

Politika shqiptare si “han me dy porta” (Nga Marin Mema)

    Politika shqiptare si “han me dy porta” (Nga Marin Mema)

Nga Marin Mema Pavarësisht makiazhit politik që bën njëra apo tjetra forcë kur vjen në pushtet, Shqipëria e ka të pamundur të ecë përpara pa nisur më parë një veting

Lexo me Shume

Shqipëria e pasur por e lënë në varfëri (nga Marin Mema)

    Shqipëria e pasur por e lënë në varfëri (nga Marin Mema)

Shqipëria është një vend i pasur, por njëkohësisht edhe i varfër. Nuk është një lojë fjalësh e as ndonjë batutë e momentit, përkundrazi është realiteti në të cilin jetojmë të

Lexo me Shume

Vendvarrimi i Skënderbeut, një enigmë e përhershme- nga Marin Mema

    Vendvarrimi i Skënderbeut, një enigmë e përhershme- nga Marin Mema

  Katedralja e Shën Kollit ku ndodhet memoriali apo vendvarrimi i Gjergj Kastriot mbart jo pak enigma. Në gërmimet e kryera në kohën e komunizmit u zbulua baza më e

Lexo me Shume

Apolonia, pasioni i përhershëm i një francezi (nga Marin Mema)

  Apolonia, pasioni i përhershëm i një francezi  (nga Marin Mema)

Arkeologjia e lidh arkeologun jo vetëm fizikisht me vendin ku punohet por edhe shpirtërisht. Nuk është çudi që shumë arkeologë

Lexo me Shume

Fjalë zemre për “Tifozat Kuq e Zi” (nga Marin Mema)

  Fjalë zemre për “Tifozat Kuq e Zi” (nga Marin Mema)

Rreth 5 vite më parë pata fatin të merrja një cmim që deri në fund te jetës do të më

Lexo me Shume

Kësaj i thonë paç fatin e “politikanëve shqiptarë”! (nga Marin Mema)

  Kësaj i thonë paç fatin e “politikanëve shqiptarë”! (nga Marin Mema)

A mundet të ndërtohet e ardhmja e një vendi pa e njohur, por mbi të gjitha pa e dashur?  Në

Lexo me Shume

Dardanët e fuqishëm – nga Marin Mema

Dardanët e fuqishëm – nga Marin Mema

Pak ditë më parë në Prishtinë u zyrtarizua themelimi i ushtrisë së Kosovës. Sipas burimeve pranë Presidentit Hashim Thaçi mendohet

Lexo me Shume

Kush kërkon ta shuajë shqiponjën e shqiptarëve … ?! (nga Marin Mema)

  Kush kërkon ta shuajë shqiponjën e shqiptarëve … ?! (nga Marin Mema)

Situata të ngjashme apo pse jo të njëjta i ndodhën Xhakës në botëror, po kështu edhe Shaqirit, Mustafit, Kasamit, atletit

Lexo me Shume

Patriotizmi i rremë i politikës shqiptare (Nga Marin Mema)

  Patriotizmi i rremë i politikës shqiptare (Nga Marin Mema)

Sa herë 28 nëntori është në prag të portës, politika shqiptare vrapon të tregojë patriotizmin e saj, të organizojë pritje,

Lexo me Shume

Mavrova, por jo aty ku mendoni…(Nga Marin Mema)

  Mavrova, por jo aty ku mendoni…(Nga Marin Mema)

Ka nisur bora e parë, të cilën shumë ia dedikuan lutjeve të shpeshta për të shijuar festat që po afrojnë,

Lexo me Shume

Kraja, “kulmi” i bujarisë së natyrës…(nga Marin Mema)

  Kraja, “kulmi” i bujarisë së natyrës…(nga Marin Mema)

  Ana e Malit, Ulqini, Plava e Gucia, vetë Podgorica, Kraja e kështu me rradhë janë vetëm disa nga trojet

Lexo me Shume

Tradhëtarët janë këtu…(Nga Marin Mema)

  Tradhëtarët janë këtu…(Nga Marin Mema)

Monumentet në Shqipëri ngjasojnë me vegimet jo sepse janë fantazi apo legjenda, por sepse shumica dërrmuese e tyre janë braktisur,

Lexo me Shume

Pellazgët e Naim Frashërit (nga Marin Mema)

  Pellazgët e Naim Frashërit  (nga Marin Mema)

Për pellazgët dhe gjithçka ka lidhje me ata, me siguri keni dëgjuar të flitet më shpesh prej librave të autorëve

Lexo me Shume

Në memorie të Arkeologut Hasan Ceka (nga Marin Mema)

  Në memorie të Arkeologut Hasan Ceka (nga Marin Mema)

  Pak ditë më parë u mbushën plot 20 vite që nga dita kur arkeologjia shqiptare humbi njeriun i cili

Lexo me Shume

“Berisha e Vogël” me kështjellë të madhe (nga Marin Mema)

  “Berisha e Vogël” me kështjellë të madhe (nga Marin Mema)

Në rrethin e Pukës, në fshatin Berishë e Vogël, një kështjellë tërheq vëmendjen. Kështjella e Zhupit ngrihet mes lagjeve Zhup

Lexo me Shume

Gjurmë pak të njohura të Librazhdit… (nga Marin Mema)

  Gjurmë pak të njohura të Librazhdit… (nga Marin Mema)

Harta arkeologjike e vendit tonë është një sinjalizues i fortë se shumë gjurmë të jetës përgjatë epokave të lashta i

Lexo me Shume