Blitz | Kliko dhe Informohu

Marin Mema

Krokodili i Himarës (nga Marin Mema)

    Krokodili i Himarës (nga Marin Mema)

Ai është një figurë shumë pak e njohur në historiografinë zyrtare shqiptare. Emrin e kishte Krokodil dhe e tregonte me krenari identitetin e tij arbëror ndonëse edhe pse kjo pjesë

Lexo me Shume

Rrugëtimi i Isa Boletinit drejt Vlorës (nga Marin Mema)

    Rrugëtimi i Isa Boletinit drejt Vlorës (nga Marin Mema)

Një nga rrëfimet më interesante të Tafil Boletinit, nip i Isa Boletinit, lidhet me rrugëtimin që ku i fundit pati drejt Vlorës. Në këto kujtime mund të identifikohet jo thjesht itenerari

Lexo me Shume

Si ju përgjigj Isa Boletini krajl Nikollës në 1911… (nga Marin Mema)

    Si ju përgjigj Isa Boletini krajl Nikollës në 1911… (nga Marin Mema)

Në gjysmën e vitit 1910 dhe fillimin e vitit 1911 Isa Boletini i përndjekur nga trupat osmane u detyrua të qëndronte në Mal të Zi. Dokumentat thonë se mes shumë takimeve ai

Lexo me Shume

Aviacioni luftarak shqiptar (Nga Marin Mema)

    Aviacioni luftarak shqiptar (Nga Marin Mema)

Nga Marin Mema Në vitin 1945 nisi përgatitja e pilotëve të parë shqiptar, ish partizanë të cilët u dërguan në Jugosllavinë e kohës për t’u arsimuar në shkollën e aviacionit.

Lexo me Shume

Beteja e madhe e Savrës (nga Marin Mema)

    Beteja e madhe e Savrës (nga Marin Mema)

Shekulli i XIV do të shënonte një nga betejat më të ashpra dhe me një bilanc të madh të vrarësh në trojet arbërore. Dy ushtri u vunë përballë në një

Lexo me Shume

Ritet dhe traditat në alpe që bënë për vete të huajt (nga Marin Mema)

    Ritet dhe traditat në alpe që bënë për vete të huajt (nga Marin Mema)

Në një shkrim të mëparshëm për krahinën e Kelmendit përmenda mjaft autorë të huaj të cilët na kanë lënë një trashëgimi të jashtëzakonshme përmes veprës së tyre. Edith Durham rrëfen se

Lexo me Shume

Ritet dhe traditat në alpe që bënë për vete të huajt

    Ritet dhe traditat në alpe që bënë për vete të huajt

Në një shkrim të mëparshëm për krahinën e Kelmendit përmenda mjaft autorë të huaj të cilët na kanë lënë një trashëgimi të jashtëzakonshme përmes veprës së tyre. Edith Durham rrëfen se

Lexo me Shume

Perla natyrore e krahinës së Kelmendit (nga Marin Mema)

    Perla natyrore e krahinës së Kelmendit (nga Marin Mema)

Alpet shqiptare janë sa epike e të vrazhda, po aq tërheqëse dhe misterioze për historitë që fshehin. Atje janë zhvilluar beteja të mëdha, e jeta duket aq e vjetër sa

Lexo me Shume

105 vjet nga fantazia e sëmurë ekstremiste që përgjaku vitin 1914- nga Marin Mema

  105 vjet nga fantazia e sëmurë ekstremiste që përgjaku vitin 1914- nga Marin Mema

  Përse druhemi ndonjëherë ta risjellim historinë? Aq më shumë kur mund të mbështetemi në të vërtetat e saj, të

Lexo me Shume

Matrangat, familja arbërore “molla e sherrit” mes Italisë dhe Amerikës (nga Marin Mema)

  Matrangat, familja arbërore “molla e sherrit” mes Italisë dhe Amerikës (nga Marin Mema)

Në 1999 Hollivudi do të realizonte filmin “Vendetta”, në shqip “Hakmarrja”. Në qendër të tij është konflikti mes dy familjesh

Lexo me Shume

Qyteti i zhdukur që dikur bënte tregti me qendrat më të zhvilluara të botës (nga Marin Mema)

  Qyteti i zhdukur që dikur bënte tregti me qendrat më të zhvilluara të botës (nga Marin Mema)

Rreth 40 vite më parë, jo larg fshatit Dërmenas dhe Libofshës në zonën e Fierit, diku dy apo tre kilometra

Lexo me Shume

Borshi me bregdet të mrekullueshëm dhe kala në mëshirë të fatit- nga Marin Mema

  Borshi me bregdet të mrekullueshëm dhe kala në mëshirë të fatit- nga Marin Mema

Borshi nuk është vetëm një nga qendrat më joshëse të bregdetit jugor shqiptar, por edhe një hapësirë që qëndron mbi

Lexo me Shume

Në brendësi të “Thesarit të Hoxharës”- nga Marin Mema

  Në brendësi të “Thesarit të Hoxharës”- nga Marin Mema

Shpesh realizime të ndryshme artistike na kanë përcjellë raste kur fëmijët kanë zbuluar thesarë të çmuar. Realisht në Shqipëri një rast

Lexo me Shume

Në kohën kur ngriheshin kështjellat në Iliri (nga Marin Mema)

  Në kohën kur ngriheshin kështjellat në Iliri (nga Marin Mema)

Shekulli i IV në Ilirinë e Jugut, përfaqëson ndër të tjera edhe periudhën e një “bumi” ndërtimesh mbrojtëse. Referuar kërkimeve

Lexo me Shume

Larg duart nga kanioni i Holtës!- nga Marin Mema

  Larg duart nga kanioni i Holtës!- nga Marin Mema

Disa vite më parë gjatë realizimit të një dokumentari për zonën e Gramshit, pata fatin të vizitoja kanionin e Holtës.

Lexo me Shume

Qyteti i lashtë misterioz… (Nga Marin Mema)

  Qyteti i lashtë misterioz… (Nga Marin Mema)

Nga Marin Mema Mes fshatit Shën Vasil dhe Lukovê në krah të rrugës nacionale shtrihen muret e një qyteti të

Lexo me Shume

Politika shqiptare si “han me dy porta” (Nga Marin Mema)

  Politika shqiptare si “han me dy porta” (Nga Marin Mema)

Nga Marin Mema Pavarësisht makiazhit politik që bën njëra apo tjetra forcë kur vjen në pushtet, Shqipëria e ka të

Lexo me Shume

Shqipëria e pasur por e lënë në varfëri (nga Marin Mema)

  Shqipëria e pasur por e lënë në varfëri (nga Marin Mema)

Shqipëria është një vend i pasur, por njëkohësisht edhe i varfër. Nuk është një lojë fjalësh e as ndonjë batutë

Lexo me Shume

Vendvarrimi i Skënderbeut, një enigmë e përhershme- nga Marin Mema

  Vendvarrimi i Skënderbeut, një enigmë e përhershme- nga Marin Mema

  Katedralja e Shën Kollit ku ndodhet memoriali apo vendvarrimi i Gjergj Kastriot mbart jo pak enigma. Në gërmimet e

Lexo me Shume

Apolonia, pasioni i përhershëm i një francezi (nga Marin Mema)

  Apolonia, pasioni i përhershëm i një francezi  (nga Marin Mema)

Arkeologjia e lidh arkeologun jo vetëm fizikisht me vendin ku punohet por edhe shpirtërisht. Nuk është çudi që shumë arkeologë

Lexo me Shume

Fjalë zemre për “Tifozat Kuq e Zi” (nga Marin Mema)

  Fjalë zemre për “Tifozat Kuq e Zi” (nga Marin Mema)

Rreth 5 vite më parë pata fatin të merrja një cmim që deri në fund te jetës do të më

Lexo me Shume