Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

5 fakte të tmerrshme për produktet kozmetike

5 fakte të tmerrshme për produktet kozmetike
April 14
18:41 2016

Make up-i është shumë i rëndësishëm për femrat. Por shpesh kur blejmë produkte kozmetike nuk e dimë se çfarë jemi duke blerë. Ne nuk i kontrollojmë produktet, madje as ata që i shesin nuk i kontrollojnë. Më poshtë do të njiheni me disa fakte të tmerrshme për make up-in që përdorim.

  1. Nuk ka asnjë rregullore federale për produktet kozmetike që të kontrollohen, edhe pse produktet kozmetike përbëhen shpesh nga përbërës kimikë.
  2. Kompanitë e kozmetikës nuk i testojnë prodhimet e tyre. Kompanitë janë përgjegjëse ligjërisht për të vërtetuar se produktet e tyre janë të sigurta.
  3. 80% e përbërësve të produkteve kozmetike nuk janë të testuar për sigurinë që nuk shfaqin asnjë problem për lëkurën.
  4. Shumë produkte të shitura si produkte origjinale dhe me një çmim shumë të ulët janë të falsifikuara, pasi vlera e produktit nuk mund të arrijë në çmimin minimal.
  5. Kur produktet lexojnë “organike” nuk do të thotë që janë 100% organike dhe natyrore pasi në përpunimin e tyre ka përbërës kimikë.
Etiketimet
Shperndaje