Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Vuani nga alergjia? Ja tri shenjat që tregojnë se keni reaksion alergjik

Vuani nga alergjia? Ja tri shenjat që tregojnë se keni reaksion alergjik
July 19
17:00 2017

Simptomat e alergjisë ngjajnë me simptomat e sëmundjeve të tjera dhe kjo është një arsye që na pengon të gjejmë trajtimin e duhur për reaksionet alergjike.

Por duhet të keni parasysh se 3 shenjat kryesore të alergjisë janë:

  • Kollitje e vazhdueshme – Nëse keni kollë të ftohtë pa dhembje fyti e inflamacione të tjera atëherë është shenjë e alergjisë.
  • Skuqjet e lëkurës – Gjatë stinës së verës skuqjet shkaktohen nga pickimi i mushkonjave, por edhe nga nxehtësia. Gjithsesi duhet të dini se edhe mushkonjat shkaktojnë reaksion alergjik.
  • Sy të ënjtur dhe kruajtje – Një nga reaksionet më të shpeshta alergjike janë inflamacionet në sy si dhe ënjtjet. Kjo vjen si pasojë e polenave dhe ushqimeve.

KËSHILLA:

  1. Mbani shënim të gjitha simptomat alergjike në mënyrë që doktori juaj të kuptojë llojin e reaksionit.
  2. Mbani gjithmonë ilaçe alergjie me vete./Blitz.al/
Komento
Shperndaje