Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Vuani nga aknet? Mos konsumoni më këto ushqime dhe problemi juaj do të zgjidhet!

Vuani nga aknet? Mos konsumoni më këto ushqime dhe problemi juaj do të zgjidhet!
November 16
19:45 2017

Ndodh që fytyra t’ju acarohet edhe kur keni lëkurë shumë të mirë. Mendoni se do të kalojë, por nuk duhet ta lini pas dore sepse nuk mund të kalojë vetë.

  1. Vizitoni një dermatolog

Ai do t’ju përcaktojë kremin që i nevojitet fytyrës tuaj.

  1. E vërteta rreth bulmetit

Thonë se bulmeti është i dëmshëm dhe ka shumë faktorë ndikues dhe faktikisht për një fytyrë me akne këto produkte janë të dëmshme dhe sjellin irritime. Nuk duhet t’i ndërprisni të gjitha, por duhet t’i reduktoni duke i marrë në sasi më të vogla.

  1. Ajo që thonë ekspertët

Ekspertët thonë se shumë produkte ushqimore shkaktojnë inflamacione të ndryshme. Ata thonë se produktet e bulmetit dhe produktet me yndyrë janë të dëmshme edhe në qoftë se nuk keni fytyrë problematike.

  1. Diagnostikimi

Duhet të flisni me një mjek dermatolog për të kuptuar se çfarë ju shkakton inflamacionet. Ai do t’ju rekomandojë të eliminoni ushqimet nga një çdo javë deri sa të kuptoni se cili është shkaktari i irritimeve të fytyrës tuaj.

/Blitz.al/

 

Komento
Shperndaje