Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Ushqimet që po ju shkatërrojnë dhëmbët! Nëse i konsumoni këto harrojini dhëmbët e bardhë dhe buzëqeshjen

Ushqimet që po ju shkatërrojnë dhëmbët! Nëse i konsumoni këto harrojini dhëmbët e bardhë dhe buzëqeshjen
November 21
14:01 2017

Nuk e kuptoni se si dhëmbët tuaj ndryshojnë ngjyrë. Dikur kishit një buzëqeshje rrëzëllitse kurse sot dhëmbët janë të verdhë. Sigurisht që askush nuk e dëshiron këtë gjë. Të gjithë e dimë se zbardhja e dhëmbëve kushton shumë, kështu që Dr Luke Thorley ka dhënë një këshillë perfekte për të mos hequr bardhësinë e dhëmbëve tuaj.

Këto ushqime për shkak të ngjyrave të forta dhe përmbajtjes së acidit dëmtojnë smaltin.

Mjafton që ju mos konsumoni disa prej ushqimeve që e shkaktojnë këtë dhe është e sigurt se do të keni buzëqeshjen që dëshironi.

Limoni

Vera e kuqe

Panxhari kuq

Uthull balsamike

Çaj

Qershi

Salcë domatesh

Kafe

Salcë soje

lemon juice, lemon

Komento
Shperndaje