Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Ushqimet e pasura me vitaminë D

July 22
13:08 2016

Vezët

Picture 1 of 4

Vezët janë një burim i mirë i vitaminës D. Duhet të hani deri në 10 vezë, por kjo është e pamundur për shkak të kolesterolit, kështu që shtojini dietës tuaj 1 deri në 2 vezë në ditë.

Vitamina D është e rëndësishme për rregullimin e kalciumit dhe fosforit në trup. Nëse nuk merrni mjaftueshëm vitaminë D do të keni dobësi në sistemin imunitar. Vitaminën D mund ta merrni nëpërmjet rrezeve të diellit, por edhe nëpërmjet dietës tuaj ushqimore. Shfletoni galerinë për të parë disa prej ushqimeve të pasura me vitaminë D që duhet t’i keni pjesë të dietës tuaj. /Blitz.al/

 

Komento
Etiketimet
Shperndaje