Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Shenjat e sëmundjeve vdekjeprurëse që nuk duhet t’i anashkaloni

Shenjat e sëmundjeve vdekjeprurëse që nuk duhet t’i anashkaloni
May 18
18:33 2017

Trupi i njeriut dërgon sinjale për të informuar se diçka nuk po shkon. Shumë mund të kenë komplikime, por nuk i marrin ato si shenja. Gjithsesi duhet të konsultoheni me mjekun për çdo simptomë që keni pasi ato që ju anashkaloni mund të jenë vërtet të rëndësishme.

Më poshtë do të shihni disa prej simptomave që mund të jenë shkaktare të kancerit.

Kanceri i gjirit

 • Gunga të forta në gji ose sqetull
 • Irritim në zonën e gjoksit
 • Ndryshim i formës së gjirit

Kanceri në mushkri:

 • Një kollë e gjatë është simptomë e sëmundjeve të mushkërive
 • Prerje oreksi
 • Humbja e menjëhershme e peshës trupore
 • Kollitje me gjak

Kanceri i trurit

 • Mund të provokojë kruajtjen e vrimave të hundës.

Kanceri i mitrës

 • Shkakton kruajtje në zonat gjenitale

Kanceri i zorrës

 • Shpërbërje spontane
 • Sekrecione mukoze
 • Shenja gjaku pas jashtëqitjes

Kanceri në veshka:

 • Urinoni gjak
 • Hipertension
 • Dhimbje në veshka
 • Dobësi kronike

Kanceri i stomakut:

 • Humbje në peshë
 • Neveri ndaj mishit
 • Ngopje të parakohshme
 • Anemi

Kanceri i laringut

 • Dhembje fyti për një kohë të gjatë
 • Vështirësi në frymëmarrje
 • Ndjenja e një gunge në fyt
 • Humbja e zërit
 • Kollitje me gjak dhe aromë e keqe

/Blitz.al/

Komento
Shperndaje