Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Shenjat “e fshehura” të kancerit të gjirit që nuk duhet të injoroni

Shenjat “e fshehura” të kancerit të gjirit që nuk duhet të injoroni
January 08
15:35 2017

Femrat  lexojnë dhe konsultohen me mjekët për kancerin e gjirit dhe zakonisht u thuhet se duhet të testojnë gjoksin e tyre në qoftë se do të dallojnë ndonjë gungë.

Kjo faktikisht është një shenjë e dukshme, por ka edhe shenja të tjera të padukshme, të cilat ndoshta nuk u shkon mendja.

Mjekët thonë se shenja të kancerit të gjirit janë edhe gropëzat. Gjatë kontrollit të gjirit ju nuk duhet të shihni vetëm për gunga por edhe për gropëza të cilat mund të jenë të rrezikshme. Këto gropëza janë shenja inflamatore të cilat tregojnë bllokimin e enëve limfatike. Përveç kësaj, një tjetër shenjë është enjtja e gjirit, dhembjet, ndjesitë e djegies në gjoks.

Gjithsesi në rast se çdo femër ka një ndër këto shenja atëherë duhet të konsultohet menjëherë me mjekun./Blitz.al/

Shperndaje