Blitz | Kliko dhe Informohu

Shendeti

 Lajmi Fundit

Historike! Ky është shteti i parë dhe i vetëm në botë ku sindroma Down u zhduk!

    Historike! Ky është shteti i parë dhe i vetëm në botë ku sindroma Down u zhduk!

Fëmijët që lindin me sindromën Down janë shtuar shumë vitet e fundit kudo në botë dhe mjekësia po përpiqet shumë që të paktën të ketë mundësi të kapë sa më

Lexo me Shume

Mjekët gjinekologë shqiptarë ngrenë alarmin: “Trajtoni infeksionet, po rritet infertiliteti në vend!”

    Mjekët gjinekologë shqiptarë ngrenë alarmin: “Trajtoni infeksionet, po rritet infertiliteti në vend!”

Ndonëse tani në verë shumica e kronikave për sa i përket shëndetësisë fokusohen më së shumti te sëmundjet virozë të verës, një tjetër është vënë në vëmendje si pasojë e

Lexo me Shume

Këshillat që ju duhen që të mos sëmureni në verë

    Këshillat që ju duhen që të mos sëmureni në verë

Temperaturat e larta dhe i nxehti shoqërohen gjithmonë edhe me pasoja në shëndetin tonë, ndaj, edhe pse gjatë verës nuk është shumë e zakonshme të ftoheni siç ndodh në dimër,

Lexo me Shume

Fëmija duhet të shkojë patjetër te mjeku! Ja shenjat që e tregojnë…

    Fëmija duhet të shkojë patjetër te mjeku! Ja shenjat që e tregojnë…

Kur fëmija sëmuret, kjo është një përvojë mjaft e vështirë për prindërit. Ndonjëherë ata nuk i kuptojnë disa simptoma dhe kjo i bën që ta kuptojnë sëmundjen vetëm kur ajo

Lexo me Shume

Vuani nga alergjia? Ja tri shenjat që tregojnë se keni reaksion alergjik

    Vuani nga alergjia? Ja tri shenjat që tregojnë se keni reaksion alergjik

Simptomat e alergjisë ngjajnë me simptomat e sëmundjeve të tjera dhe kjo është një arsye që na pengon të gjejmë trajtimin e duhur për reaksionet alergjike. Por duhet të keni

Lexo me Shume

Vetëm 1 minutë stërvitje në ditë ju mjafton që të largoni këtë sëmundje

    Vetëm 1 minutë stërvitje në ditë ju mjafton që të largoni këtë sëmundje

Shumë njerëz mendojnë se të qenit të shëndetshëm do të thotë që të shkoni në palestër dhe të mbylleni aty për orë të tëra dhe ndodh që ky fakt t’i

Lexo me Shume

Pëlqeni të nuhasni ushqimet? Epo ka një shpjegim për kilet tuaja të tepërta

    Pëlqeni të nuhasni ushqimet? Epo ka një shpjegim për kilet tuaja të tepërta

Të nuhaturit të ushqimit përpara se ta konsumoni atë ka një lidhje direkte me shtimin në peshë më vonë, tregon një studim i ri. Fillimisht kjo është hedhur si ide

Lexo me Shume

7 simptoma të sëmundjes së tiroideve që nuk duhet të injoroni

    7 simptoma të sëmundjes së tiroideve që nuk duhet të injoroni

Gjëndrat tiroide janë përgjegjëse për prodhimin e hormoneve që rregullojnë metabolizmin dhe temperaturën e trupit. Nëse puna e tyre ndërpritet, kjo gjë mund të çojë në pasoja të rënda për

Lexo me Shume

3 ushqimet mbi të cilat ekspertët betohen: “Ju parandalojnë kancerin!”

  3 ushqimet mbi të cilat ekspertët betohen: “Ju parandalojnë kancerin!”

Ndonëse shumë gjëra nuk janë në dorë të ushqimeve që përdorim, por janë pasojë e shumë ngatërresave të tjera në

Lexo me Shume

Doni të mos keni rrudha? Harrojini kremrat dhe kthejuni këtyre produkteve ushqimore!

  Doni të mos keni rrudha? Harrojini kremrat dhe kthejuni këtyre produkteve ushqimore!

Kur vjen fjala te një lëkurë e mirë, menjëherë mendojmë një kombinim: krem dielli, krem antirrudhë dhe hidratim. Po në

Lexo me Shume

Si të ndaloni takikardinë në më pak se një minutë

  Si të ndaloni takikardinë në më pak se një minutë

Shumë prej nesh u ndodh që zemra të fillojë të ketë rrahje shumë të shpejta. Fillimisht kjo gjendje ju çon

Lexo me Shume

Studimi i fundit: Muaji kur keni lindur lidhet direkt me sëmundjet kronike që mund t’ju shfaqen në të ardhmen

  Studimi i fundit: Muaji kur keni lindur lidhet direkt me sëmundjet kronike që mund t’ju shfaqen në të ardhmen

Muaji kur keni lindur ka një lidhje të drejtpërdrejtë me sëmundje kronike që mund të shfaqen më vonë në jetën

Lexo me Shume

Shkenca e ka gjetur çfarë nuk shkon te liderët botërorë: Pushteti të dëmton trurin!

  Shkenca e ka gjetur çfarë nuk shkon te liderët botërorë: Pushteti të dëmton trurin!

Na ndodh shpesh që teksa shohim liderë të ndryshëm botërorë të themi se fuqia dhe pushteti janë elemente që u

Lexo me Shume

Manikyri është i dëmshëm për shëndetin tuaj, ja çfarë ndodh pas aplikimit të tij

  Manikyri është i dëmshëm për shëndetin tuaj, ja çfarë ndodh pas aplikimit të tij

Të gjithë e dimë se manikyrin nuk duhet ta aplikomë shumë shpesh, pasi thonjtë tuaj fillojnë të thahen dhe marrin

Lexo me Shume

Doni të shmangni kancerin e prostatës? Thjesht ejakuloni 21 herë brenda muajit

  Doni të shmangni kancerin e prostatës? Thjesht ejakuloni 21 herë brenda muajit

Një nga problemet më shqetësuese për meshkujt ditët e sotme, është kanceri i prostatës. 1 në 39 meshkuj ndërron jetë

Lexo me Shume

Jeni duke e tepruar me sheqerin? Ja shenjat e para të diabetit

  Jeni duke e tepruar me sheqerin? Ja shenjat e para të diabetit

Çdo person mund të vuajë nga sheqeri i tepërt dhe prej tij shkaktohen shumë dëme në enët e gjakut dhe

Lexo me Shume

Dietologia e njohur tregon çelësin e suksesit: Hiqni vetëm këtë produkt nga përditshmëria juaj!

  Dietologia e njohur tregon çelësin e suksesit: Hiqni vetëm këtë produkt nga përditshmëria juaj!

Nëse jeni duke u munduar që të jeni sa më në formë për plazh (ashtu siç të gjithë në fakt

Lexo me Shume

Të gjithë duhet të dimë këto karakteristika për grupin e gjakut

  Të gjithë duhet të dimë këto karakteristika për grupin e gjakut

    Siç e dimë të gjithë, ekzistojnë 4 grupe gjaku: A, B, AB dhe O. Secili grup gjaku ka

Lexo me Shume

Zakonet e përditshme që dëmtojnë shëndetin tuaj

  Zakonet e përditshme që dëmtojnë shëndetin tuaj

Disa zakone të përditshme janë vërtet të dëmshme, por është e vështirë të heqësh dorë nga to. Gjithsesi ju duhet

Lexo me Shume

Befason studimi: Kërpudhat “magjike”, më të mira për t’u konsumuar se alkooli!

  Befason studimi: Kërpudhat “magjike”, më të mira për t’u konsumuar se alkooli!

Le t’i bëjmë të qarta disa gjëra që në fillim. Në këtë artikull nuk jemi duke shtjelluar mbi debatin e

Lexo me Shume

Mbajtja e gishtave të dorës në këto pozicione bën diçka të mrekullueshme për trupin tuaj

  Mbajtja e gishtave të dorës në këto pozicione bën diçka të mrekullueshme për trupin tuaj

Mënyra se si i mbani gishtat e dorës gjatë jogas  ndikon shumë në zvogëlimin e dhimbjeve të ndryshme të trupit

Lexo me Shume