Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Nuk do ta besoni se si janë zbuluar ilaçet më të rëndësishme të njerëzimit

April 13
12:36 2016

Edhe pse punët kërkimore për sa i përket gjetjes së ilaçeve të reja janë një biznes i fuqishëm dhe shumë fitimprurës, 6 nga ilaçet më të rëndësishme për njerëzimit, që janë cilësuar si arritje në fushën e zbulimit mjekësor, janë zbuluar në rrethana tërësisht të papritura.

1. Penicilina

1. Penicilina
Picture 1 of 6

Në 1928-n, Alexander Fleming ishte duke bërë kërkime mbi një epidemi që po vriste shumë njerëz. Në pikun e rrëmujës dhe papastërtisë prej eksperimenteve, Fleming gjeti një zonë të pastër, pa asnjë bakter dhe më vonë identifikoi se kishte gjetur pikërisht antibiotikun që do të ndryshonte shumë gjëra në botë, penicilinën. Për këtë ai u vlerësua më pas edhe më çmimin Nobel.

Komento
Etiketimet
Shperndaje