Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Ngacmimi i akneve në fytyrë mund të jetë vdekjeprurës

Ngacmimi i akneve në fytyrë mund të jetë vdekjeprurës
October 23
16:33 2016

 

Në vend që të shtrydhni aknet në fytyrë ju duhet t’i rezistoni tundimit, duke mos përdorur gishtat por duke bërë të tjera trajtime. Nuk është e vërtetë se shtrydhja e puçrrave është e mirë për lëkurën sepse në të vërtetë është shumë e dëmshme.

Fillimisht duket sikur ky veprim nuk është i rrezikshëm, por faktikisht mund t’ju shkaktojë probleme të rënda, si irritim apo infeksione.

Duhet të njiheni me “trekëndëshin e rrezikshëm”, që është zona poshtë syve, ura e hundës dhe qoshet e gojës së sipërme. Kjo quhet zonë e rrezikshme për shkak të enëve të gjakut që janë në këtë trekëndësh. Duke ngacmuar puçrrat, enët e gjakut thahen në pjesën e prapme të kokës dhe japin linjë drejtpërdrejt në trurin tuaj. Domethënë çdo infeksion që krijohet nga shtrydhja e puçrrave depërton direkt në tru duke çuar në raste ekstreme si vdekja.

Dermatologët sugjerojnë të bëni trajtime për fytyrën dhe të mos përdorni asnjëherë këtë metodë./Blitz.al/

aq

Komento
Shperndaje