Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Këto janë 4 arsyet se pse as kafeja nuk po bën më efekt te ju

August 03
13:19 2016

1. Ju e keni tejkaluar limitin e të qenit të shëndetshëm

Picture 1 of 4

Nëse konsumoni më shumë se sa 3 kafe në ditë dhe sërish mendoni të shtoni dozën e saj sepse nuk po ju bën efekt, ka ardhur momenti që të mendoni për shëndetin tuaj. Kafeja nuk duhet të kthehet në arsye për t’ju dëmtuar organizmin, ndaj, nëse keni arritur këtë limit, duhet të ndërprisni kategorikisht kafenë për të paktën 2 javë dhe të filloni pastaj gradualisht.

Për të gjithë ata që varin aktivitetin e tyre te kafeja, habiten se si më përpara njerëzit mund të kenë jetuar pa e konsumuar atë. Nëse edhe ju jeni një nga ata që nuk vishni dot as bluzën pa pirë një filxhan kafe dhe keni vënë re se tanimë edhe kafeja nuk ka më efekt te ju, jeni duke pyetur veten për arsyet se pse ndodh kjo.

Nëse dikur vetëm një filxhan kafe ishte i mjaftueshëm që të kalonit të gjithë ditën dhe sot ju duhen të paktën katër, ka ardhur momenti që të mësoni arsyet që fshihen pas këtij fenomeni. /Blitz.al/

 

Komento
Shperndaje