Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit
 • Tronditen bizneset Call Center. Kalohet ligji i ri nga senati italian Asaj që i frikësoheshin të gjitha bizneset shqiptare të Call Center sapo ka ndodhur. Senati italian ka miratuar sot ligjin për bizneset Call Center që operojnë jashtë territorit italian dhe...
 • CIA vjen në Tiranë Drejtori i CIA-s (Central Inteligence Agency) amerikane, John Brennan, ka mbërritur në Tiranë, ku është takuar me presidentin Nishani e kryeministrin Rama. Mësohet se Brennan ka diskutuar me autoritetet tona...
 • Itali, shkatërrohet banda e shqiptarëve Një tjetër operacion i karabinierisë italiane në zonën e Ternit në Itali ka shkatërruar një bandë shqiptarësh që merrej me trafikimin e lëndëve narkotike. Shqiptarët e moshave 37 dhe 34-vjeçare...
 • Ukrainë, nuk shkuan për ta zëvendësuar, vdes i ngrirë ushtari… I priti ushtarët e tjerë për një kohë të gjatë, me shpresën se nga momenti në moment do të vinin për ta zëvendësuar, por askush nuk u shfaq. Kështu humbi...
 • LIBRA dorëzon në Kuvend nismën për minimumin jetik Partia e krijuar një muaj më parë, LIBRA, ka dorëzuar në Kuvend një nismë për minimumin jetik. Kjo nismë u prezantua nga deputetja e kësaj partie, Mimoza Hafizi, e cila...
 • Lutfi Dervishi: Gazetarët sot u ngjajnë hienave! Në një shkrim të tij, analisti Lutfi Dervishi ka trajtuar aktualitetin në Shqipëri në këto momente dhe mënyrën e pasqyrimit të lajmeve të përditshme nga mediat në vend, çka sipas...
 • Laborantët-Beqajt: Tërhiqu nga koncesioni! Laborantët që operojnë në spitalet shtetërore shqiptare kanë protestuar në shumicën dërrmuese të spitaleve tona, duke i kërkuar ministrit të Shëndetësisë, Ilir Beqaj, të tërhiqet nga dhënia me koncesion e...
 • Rama ironizon PD-në. Komentuesja: Një surrat keni të gjithë ju   Kryeministri Rama ka ironizuar PD-në dhe kreun e saj Basha përmes një statusi në Facebook-un e tij personal. “Gënjej unë, gënjen BE, gënjejnë SHBA-të, gënjejnë të gjithë veç Lulit...
 • Basha takon Merkel Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka takuar kancelaren gjermane Angela Merkel, gjatë punimeve të Kongresit të Partisë që Merkel drejton në Gjermani. Basha e ka falënderuar kancelaren për ndihmën...
 • Krujë, gjendet i vdekur në banesë 40-vjeçari Një 40-vjeçar nga Kruja është gjendur i pajetë në banesën e tij. I identifikuar si Tonin Dobrozi, viktima raportohet se nuk ka pasur shenja dhune në trup dhe sipas ekspertizës...

Këto 6 ndryshime të vogla në gatim do të bëjnë një diferencë të madhe në shëndetin tuaj

Këto 6 ndryshime të vogla në gatim do të bëjnë një diferencë të madhe në shëndetin tuaj
November 27
10:15 2016

Të qenit trajner për më shumë se 15 vite padyshim më ka mësuar se asnjë trup në botë nuk ka një plan perfekt për të mbajtur veten në formë sepse të gjithë jemi të ndryshëm nga njëri-tjetri. Kjo në fakt duket diçka që dihet pasi të gjithë mendojmë se suksesi i mirë arrihet në terma afatgjatë dhe në një plan individual ushqyerje dhe aktiviteti fizik. Problemi është se shumë nga ne vazhdojnë të jenë në kërkim të perfektes që do funksionojë si me magji.

Më falni që jua prish ëndrrat, por ky plan perfekt nuk ekziston. Edhe nëse për dikë tjetër ka funksionuar për mrekulli, gjithsesi, nuk do të funksiononte njëlloj për ju. Në mënyrë që të mos keni një ndryshim drastik në dieta apo aktivitet fizik, mësoni disa hile apo sekrete të vogla, të cilat do të përmirësojnë shumë jetën tuaj. Jetoni jetën njësoj, vetëm në një version pak më të shëndetshëm!

 1. “Snacks” (vaktet e vogla)

Në vend që të konsumoni produkte që kanë shumë sheqer dhe kalori, konsumoni një vezë shumë të zier. Janë më të ulëta në kalori dhe më të larta në proteina, çka është mirë për trupin tuaj. Nëse e shoqëroni me perime apo një mollë ose një grusht me bajame, do të ishte perfekte.

 1. Pastat

Mos konsumoni pastat me ngjyrë të verdhë, por ato me ngjyrë më të errët të cilat kanë në përmbajtje shumë më pak sheqer. Gjithashtu në vend që të konsumoni salca shumë kalorike, qëndroni në pastat bazike ose me salca të bëra nga perimet.

 1. Ëmbëlsirat

Në vend të sheqerit në kafen tuaj, provoni kanellën. Kanella është e shëndetshme dhe ndihmon në procesin e djegies së kalorive më shpejtë. Gjithashtu është e mirë për zemrën, mushkëritë dhe veshkat.

 1. Orizi

Në vend të orizit tradicional, provoni orizin “lulelakër”. Copëtojeni lulelakrën në një blender derisa të bëhet si oriz.

 1. Muffin

Në vend që të konsumoni muffin me çokollatë, provojeni të bëni muffin me vezë. Vendosni mbi to edhe disa perime dhe konsumoni në këtë mënyrë mëngjeset përgjatë gjithë javës.

 1. Pica

Në vend të picës, konsumoni një “picë prej veze”. Merrni të bardhat e disa vezëve dhe 2 të verdha dhe vendosini në një tigan. Piqini derisa të jetë krijuar baza njësoj si brumë pice. Më pas sipër mund t’i vendosni perime, djathë edhe përbërësit që zakonisht preferoni te një picë.

Autori: Kathleen Trotter /Blitz.al/

Komento
Shperndaje