Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Kanceri i gjirit mund të shërohet pa kemioterapi në fazën fillestare në 70% të rasteve

Kanceri i gjirit mund të shërohet pa kemioterapi në fazën fillestare në 70% të rasteve
June 04
18:21 2018

Të shërosh kancerin e gjirit pa kImioterapi është e mundur në 70 %  të rasteve për gratë e prekura nga kjo neoplazë në fazën fillestare. Një zbulim është bërë nga një test diagnostifikues në 21 gjene që është në gjendje të identifikojë se cilët pacientë nuk kanë nevojë për kemioterapi.

Në studimin e quajtur TAILORx që u prezantua në Kongresin e 54 botëror të (ASCO) është prezantuar në një seancë plenare për shkak edhe të ndikimit të madh që ka në trajtimin e pacientëve. Në Itali rreth 3 mijë gra me këtë neoplazmë mund të jenë në gjendje të shmangin kimioterapin në bazë të këtij testi të ri.

Pas operacionit mund të jetë e domosdoshme vetem ormoneterapia, e cila është kryer nga 10.273 gra që kanë patur format e zakonshme që merr kjo sëmundje pra që kanë receptorin e hormoneve pozitive dhe Her2-negativ. Ky studim dhe test do të ketë një impact të menjëhershëm duke kyrsyer për mijëra gra sicc thonë studiuesit efektet anësore të kemiterapisë.

/Blitz.al/

 

 

 

Komento
Shperndaje