Blitz

 Breaking News

Doni të keni performancë të mirë në shtrat? Provoni këto ushqime!

Doni të keni performancë të mirë në shtrat? Provoni këto ushqime!
February 23
15:29 2017

Shpesh lexojmë artikuj të ndryshëm që thonë se në mënyrë që  të keni performancë më të mirë në shtrat duhet të bëni aktivitet fizik, të perfeksionoheni në pozicione të ndryshme apo të meditoni. Megjithatë, ekspertët kanë treguar se në fakt edhe ushqimet që konsumoni mund të bëjnë një stimulim shumë të mirë. Kjo sepse në përmbajtjen e tyre kanë vlera ushqyese të tilla që stimulojnë adrenalinën dhe rrisnin hormonin që çlirohet gjatë seksit.

  1. Spec djegës (nëse nuk e duroni dot specin djegës mund ta hidhni në formë pluhur mbi disa fruta, p.sh. te molla).
  2. Kakao (akoma më mirë nëse konsumoni çokollatë që ka shumicë kakao, gati 70%).
  3. Panxhari (shtojeni në sallatë ose në pijeni si lëng por nuk duhet t’i shtoni asnjë ingredient tjetër).
  4. Avokado (provoni që ta përzieni në lëng edhe me lëng limoni, vaj ulliri dhe pak kripë dhe mund ta hidhni sipër sallatës).
  5. Fara braziliane (sepse janë ta pasura me proteinë, kalcium dhe magnez që stimulojnë ndjesinë seksuale).

/Blitz.al/

Share