Blitz

 Breaking News

Bukë apo makarona? Dietologët më në fund zgjidhin dilemën

Bukë apo makarona? Dietologët më në fund zgjidhin dilemën
February 21
09:25 2017

Me shumë mundësi keni pyetur veten shpesh nëse buka apo makaronat kanë më tepër kalori apo karbohidrate dhe cilat duhet të konsumoni në mënyrë që të mos shtoni kilet në trupin tuaj. Prej kohësh dietologët kanë debatuar me njëri-tjetrin në lidhje me zgjedhjen midis të dyjave.

Megjithatë, një grup dietologësh janë bërë bashkë për të kryer një studim përfundimtar. Sipas tyre, një filxhan makarona është i barabartë me dy feta bukë. Por buka është më e rekomandueshme se makaronat se arrin t’ju mbajë edhe më të ngopur gjatë ditës. Ju merrni 32 gramë karbohidrate te 2 feta bukë dhe 42 gramë karbohidrate te një filxhan makarona.

Gjithashtu, një defekt që kanë makaronat në përgjithësi është se kanë nivel të ulët për sa i përket energjisë, çka do t’ju bëjë që të konsumoni shumë më tepër se një filxhan prej tyre. /Blitz.al/

Share