Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Arsyet pse bëheni më të ndjeshme gjatë ciklit menstrual

Arsyet pse bëheni më të ndjeshme gjatë ciklit menstrual
July 13
19:50 2016

Hormonet tuaja nuk janë të balancuara

Picture 1 of 6

Përpara ardhjes të ciklit, hormoni esterogjen rritet ndjeshëm, por pasi vjen cikli esterogjeni ulet dhe fillon gjakderdhja. Gjithashtu hormoni progesteron rritet përpara ciklit dhe shkakton ndjenja negative dhe ulet pasi vjen cikli. Ndryshimet e hormoneve shkaktojnë edhe luhatjet e humorit.

Gjatë ciklit menstrual ju jeni më të ndjeshme se zakonisht. Për një moment mund të jeni mirë dhe me humor, por pak më pas filloni të qani. Shpeshherë nuk arrini të kuptoni se pse gjendja juaj emocionale ndryshon gjatë ciklit. Gjatë ciklit, të gjitha gratë përjetojnë të paktën një simptomë. Disa nga simptomat e zakonshme janë: dhembje barku, lodhje, ndryshime me oreksin dhe ndryshim humori. Shfletoni galerinë për të parë disa prej arsyeve pse keni luhatje humori gjatë periodave.

Komento
Etiketimet
Shperndaje