Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

6 herët kur vajzat kanë dhembje të forta në fundin e barkut dhe rastet kur ato s’kanë asnjë lidhje me periodat mujore

6 herët kur vajzat kanë dhembje të forta në fundin e barkut dhe rastet kur ato s’kanë asnjë lidhje me periodat mujore
April 02
14:55 2018

Shumë prej nesh vajza, e kanë përjetuar atë në një kohë ose në një tjetër: një dhimbje të fortë në fund të barkut!  Shpesh herë, kjo dhimbje vjen me periudhat tona (datën kur presim periodat), dhe nëse jemi me fat, një ilaç për qetësim ose shishe me ujë të nxehtë bën magjinë duke na lehtësuar. Por çfarë ndodh kur kjo nuk funksionon? Për disa, dhembjet e fundit të barkut mund të sinjalizojnë diçka tjetër që po ndodh dhe mund të mos kenë fare lidhje me periodat.

Në një përpjekje për të kuptuar më mirë se çfarë dhimbje të ndryshme na tregojnë për trupat tanë, Dr. Alexander i cili është mjek i specializuar për këto dhimbje,  tregon 6 rastet e ndryshme që mund të përjetoni dhimbje barku dhe kur është koha për të parë një mjek për secilën prej tyre.

Dhembjet nga periodat

Çfarë janë: Këto dhimbje menstruale janë dhembje që shkaktohen nga kontraktimet e mitrës gjatë menstruacioneve. Lokacioni ku dhembje ndjehet më shumë, mund të ndryshojë nga personi në person. “Ndonjëherë është në mes të barkut, herë të tjera, dhimbje mund të jetë në anët pranë vezoreve,” – thotë Dr Alexander.

Kur duhet të shihni një mjek: “Nëse dhimbjet e ngërçta gati marrin frymën e një personi, ose nëse dikush ka përzierje të rënda ose të vjella shoqëruar me dhembje,” sipas Dr. Alexander, është koha për të parë një mjek, i cili ka të ngjarë të bëjë një vlerësim me ultratinguj.

Dhimbje ovulimi ose “Mittelschmerz”

Çfarë është: Kjo dhimbje me kohë të shkurtër ndodh gjatë ovulimit dhe jo gjatë menstruacioneve. Ndërsa shkaku zyrtar është i panjohur, mjekët spekulojnë se dhembja shkaktohet nga acarimi i thjeshtë në kontraktimet që ndodhin në tubin fallopian dhe qelizat e muskujve të cilat në atë zonë janë të butë.

Kur duhet të shihni një mjek: Për shumicën e njerëzve dhimbja zgjat jo më shumë se disa orë dhe vëmendja mjekësore nuk është e nevojshme. Por nëse dhimbja vazhdon, mund të ketë diçka më të rëndë që e shkakton atë. “Një emergjencë që mund të ndodhë është kur vezoret mund të ndërpresin furnizimin me gjak”, thotë Dr. Alexander. Kjo konsiderohet si një rrotullim ovarian. “Ajo mund të kapë sidomos pas një aktiviteti të rrezikshëm fizik sic mund të jetë hedhja në një trampolineë”. Në këtë rast të rrallë, ju mund të përjetoni dhimbje të forta dhe vjellje. Kërkoni një mjek ose vizitoni menjëherë dhomën e urgjencës nëse ju ndodh kështu.

Endometrioza

Çfarë është: Kjo gjendje shkaktohet nga indet e mitrës që rriten në pjesën e jashtme të saj. Indeksi vepron ashtu si indet e mitrës gjatë menstruacioneve, por bëhet i bllokuar dhe i irrituar kur nuk ka mundësi të largohet nga trupi – duke shkaktuar dhimbje të rënda. Simptoma të tjera të endometriozës mund të përfshijnë vjellje, përzierje dhe /ose dhimbje gjatë ose pas marrëdhënieve seksuale.

Kur duhet të shihni një mjek: Nëse keni dhimbje të forta që janë më intensive se sa dhimbje të menstruacioneve të rrjedhjes, bëni një takim me mjekun.

Infeksionet e transmetuara seksualisht (ITS) & Sëmundjet e transmetuara seksualisht (STS)

Çfarë janë: ITS-të dhe STS-të përhapen përmes aktivitetit seksual. Simptomat ndryshojnë varësisht nga sëmundja / infeksioni, por shpesh herë ato përfshijnë më shumë se thjesht shtrëngime barku. Në varësi të asaj që është, mund të ketë dhimbje gjatë urinimit, djegie gjenitale, shkarkime jo-normale vaginale etheve dhe / ose temperaturë.

Kur duhet të shihni një mjek: Nëse dyshoni se mund të keni një ITS ose STS – ose nëse keni pasur marrëdhënie seksuale të pambrojtur – shikoni një doktor për t’u testuar siç duhet që të merrni mjekimin e duhur.

Kistet

Çfarë janë: “Ndonjëherë kur jemi të stresuar, nuk ovulojmë siç duhet. Ne mund të marrim atë që quhet një gjëndër e papërshkruar, e cila është një vezë që mbërthen dhe nuk këputet, një kist”, – vuri në dukje Dr. Alexander. “Kisti që fillon të rrjedh ose të zgjerohet deri në pikën ku ajo dhemb shumë, nis t’ju shqetësojë edhe juve në gjithë pjesën e fund-barkut” Kjo dhimbje do të vijë në formën e mpiksjes së mprehtë në anën e djathtë ose të majtë të barkut.

Kur duhet të shihni një mjek: Disa kiste nuk janë aq të forta dhe do të largohen vetë. Nga ana tjetër, nëse keni dhimbje që vazhdon – dhe / ose temperaturë dhe vjellje –kini kujdes dhe kërkoni ndihmë mjekësore të menjëhershme. Në këto raste, mjekët do t’u japin pacientëve medikamente dhe do të monitorojnë dhimbjen deri sa të largohet kisti.

/Blitz.al/

 

 

 

Komento
Shperndaje