Blitz | Kliko dhe Informohu

Shendeti

 Lajmi Fundit

Këto janë 5 mitet e gabuara për ushqimin, të cilat nuk duhet t’i besoni më!

    Këto janë 5 mitet e gabuara për ushqimin, të cilat nuk duhet t’i besoni më!

Ka kaq shumë mite për ushqimin dhe nuk dimë çfarë të besojmë. Por ka disa prej tyre që shkenca i ka hedhur poshtë dhe ka treguar të vërtetën. Yndyra të

Lexo me Shume

Nobeli për Mjekësinë i shkon dy doktorëve që zbuluan kurën për kancerin

    Nobeli për Mjekësinë i shkon dy doktorëve që zbuluan kurën për kancerin

Dy shkencëtarë të cilët zbuluan sit ë luftojnë kancerin duke përdorur sistemin imunitar të njeriut kanë fituar çmimin Nobel për Mjekësinë këtë vit. Puna e profesorit James P Allison nga

Lexo me Shume

Aknet tek të rriturit? Këto janë shkaqet dhe mënyrat e trajtimit të tyre

    Aknet tek të rriturit? Këto janë shkaqet dhe mënyrat e trajtimit të tyre

Aknet janë të pranishme tek çdo adoleshent, por ndonjëherë ndodh që edhe në moshë të rritur shfaqen. Shkaqet janë të shumta, por më kryesori është ndikimi i hormoneve. “Njerëzit me

Lexo me Shume

Çrregullimet emocionale, studimi i fundit tregon se kjo dietë parandalon prekjen nga depresioni

    Çrregullimet emocionale, studimi i fundit tregon se kjo dietë parandalon prekjen nga depresioni

Ekspertët e shëndetit kanë insistuar prej kohësh për dietën mesdhetare që ka benefite për shëndetin. Ajo ndikon dhe në uljen e riskut të prekjes nga diabeti dhe nga sëmundjet e

Lexo me Shume

Nëse bëni shpesh këto veprime, është koha të lini një vizitë te psikologu sepse mund të vuani nga ankthi

    Nëse bëni shpesh këto veprime, është koha të lini një vizitë te psikologu sepse mund të vuani nga ankthi

Ankthi është një ndër çrregullimet më të përhapura. Ndonjëherë nuk e kuptojmë ose e mohojmë që edhe ne jemi të prekur. Por është koha që të dalloni nëse bëni këto

Lexo me Shume

Ekspertët paralajmërojnë: Në të ardhmen, kanceri prej obezitetit do të vrasë më shumë njerëz se duhani

    Ekspertët paralajmërojnë: Në të ardhmen, kanceri prej obezitetit do të vrasë më shumë njerëz se duhani

Obeziteti mund të marrë vendin e duhanit si shkaktari më i madh i kancerit, në 25 vitet e ardhshme. Ky studim është bërë nga Qendra e Kërkimit për Kancerin në

Lexo me Shume

Ja cilat ushqime duhet të konsumoni dhe cilat të evitoni, kur jeni të sëmurë me grip!

    Ja cilat ushqime duhet të konsumoni dhe cilat të evitoni, kur jeni të sëmurë me grip!

Ndoshta kur jeni të sëmurë me grip, të hani ushqim të shëndetshëm ësht gjëja e fundit që ju shkon në mendje. Por ka disa këshilla se cilat produkte të konsumoni

Lexo me Shume

Kujdes! “Ngrënia sa për dy” gjatë shtatzënisë mund të dëmtojë fëmijën tuaj

    Kujdes! “Ngrënia sa për dy” gjatë shtatzënisë mund të dëmtojë fëmijën tuaj

Ekziston një mendësi popullore e cila thotë se mamatë që janë në pritjen e ëmbël duhet të “hanë për dy”, që femija i tyre të jetë i shëndetshëm. Një numër

Lexo me Shume

Nëse keni probleme me gjumin, ndryshoni këto veprime në jetën tuaj të përditshme!

  Nëse keni probleme me gjumin, ndryshoni këto veprime në jetën tuaj të përditshme!

Nëse keni probleme me gjumin, është koha të bëni disa ndryshime në rutinën tuaj gjatë ditës. Këto janë me të

Lexo me Shume

Të qënit në një lidhje të bën të shtosh në peshë, kështu tregojnë studimet e fundit!

  Të qënit në një lidhje të bën të shtosh në peshë, kështu tregojnë studimet e fundit!

Nëse jeni single, nuk është më një lajm i keq. Pasi studimet më të fundit, konfirmojnë se të qënit në

Lexo me Shume

Të vendosësh fëmijët të flenë herët do të thotë shëndet mendor i mirë për nënat!

  Të vendosësh fëmijët të flenë herët do të thotë shëndet mendor i mirë për nënat!

Një studim i ri ka treguar se kur fëmijët shtrihen të flenë më herët, ata janë më të shëndetshëm por

Lexo me Shume

Keni probleme me fytyrën? Ja 7 maska që duhet t’i provoni menjëherë

  Keni probleme me fytyrën? Ja 7 maska që duhet t’i provoni menjëherë

Kujdesi ndaj fytyrës është tepër i rëndësishëm për secilin  prej nesh. Përveç rutinës së përditshme, janë disa maska të caktuara

Lexo me Shume

Asnjëherë mos pëtypni çamçakëz para seksit!

  Asnjëherë mos pëtypni çamçakëz para seksit!

Cdokush prej nesh dëshiron që të lërë një përshtypje të përsosur tek partneri, e sidomos kur bëhet fjalë për mardhëniet

Lexo me Shume

Nëse bëni këto 7 gjëra orëve të vona, me siguri vuani nga ankthi…

  Nëse bëni këto 7 gjëra orëve të vona, me siguri vuani nga ankthi…

Ankthi është një problem që fshihet pas rutinës së përditshme dhe e kemi të vështirë ta dallojmë. Por nëse keni

Lexo me Shume

Studim – Nëse harroni të hani mëngjesin “në kohë”, mos u shqetësoni! Mund t’ju ndihmojë të bini në peshë…

  Studim – Nëse harroni të hani mëngjesin “në kohë”, mos u shqetësoni! Mund t’ju ndihmojë të bini në peshë…

Gjithmonë na është thënë të mos harrojmë së ngrëni mëngjesin si vaktin më të rëndësishëm, edhe pse jo të gjithë

Lexo me Shume

8 arsye pse duhet të bëni vezët pjesë të regjimit tuaj të përditshëm ushqimor!

  8 arsye pse duhet të bëni vezët pjesë të regjimit tuaj të përditshëm ushqimor!

Konsumimi i vezëve ka kaluar nëpër debate të shumta vitet e fundit. Si fillim, sugjerohej të konsumohej shpesh, por më

Lexo me Shume

Këshilla për humbjen e peshës, ja çfarë thonë vajzat që kanë humbur më shumë se 50 kg!

  Këshilla për humbjen e peshës, ja çfarë thonë vajzat që kanë humbur më shumë se 50 kg!

Të gjithë e kemi të vështirë të gjejmë mënyrën e duhur për të humbur peshë, por ja cilat janë sekretet

Lexo me Shume

Këto janë shenjat e depresionit që përballemi çdo ditë, por që nuk u japim rëndësinë e duhur

  Këto janë shenjat e depresionit që përballemi çdo ditë, por që nuk u japim rëndësinë e duhur

Depresioni është një nocion  i komplikuar i cili  ka simptoma  të shumëllojshme. Personat që kalojnë në depresion i cili shkakton

Lexo me Shume

Arsyet përse duhet të konsumojmë ujë me limon dhe me spec të kuq në mëngjes

  Arsyet përse duhet të konsumojmë ujë me limon dhe me spec të kuq në mëngjes

Ishte një periudhe kur konsumimi i ujit me spec te kuq konsiderohej si pija më e mirë për të humbur

Lexo me Shume

E dini si dhe sa herë duhen larë çarçafët e gjumit? Mikrobiologët tregojnë ç’duhet bërë për të mos fjetur me bakteret…

  E dini si dhe sa herë duhen larë çarçafët e gjumit? Mikrobiologët tregojnë ç’duhet bërë për të mos fjetur me bakteret…

Ndoshta nuk e mendojmë aq gjatë larjen e çarçafëve me të cilët flemë, ama mikrobiologët thonë se larja e tyre

Lexo me Shume

Studim – Zbulohet dieta ideale e karbohidrateve. Ja sa duhet të konsumoni që të jetoni më gjatë

  Studim – Zbulohet dieta ideale e karbohidrateve. Ja sa duhet të konsumoni që të jetoni më gjatë

Mesa duket, dietat që reduktojnë dhe eliminojnë sasinë e karbohidrateve nuk qenkan zgjidhja më e shëndetshme. Një studim i publikuar

Lexo me Shume