Blitz | Kliko dhe Informohu

Lifestyle

Në çantën e Vesa Lumës: një rrëmujë e vërtetë!

    Në çantën e Vesa Lumës: një rrëmujë e vërtetë!

Tashmë në Blitz.al është shtuar një rubrikë e re ku herë pas here do të flasim pikërisht për sendet aq të rëndësishme për personazhet sa nuk i ndajnë nga çantat

Lexo me Shume

Nuk keni fuqi dhe jeni të stresuar? Këto janë shenjat e lodhjes kronike dhe si mund ta trajtoni

    Nuk keni fuqi dhe jeni të stresuar? Këto janë shenjat e lodhjes kronike dhe si mund ta trajtoni

Shpesh na ndodh që edhe nëse kemi fjetur sa duhet, jemi ushqyer shëndetshëm dhe dita sapo ka nisur- sërish të jemi të lodhur. Nëse keni vështirësi në realizimin e detyrave

Lexo me Shume

Flasin dietologët, pica një zgjedhje më e mirë se shumica e drithërave

    Flasin dietologët, pica një zgjedhje më e mirë se shumica e drithërave

Është e shtunë dhe zgjohesh në mëngjes me dhimbje koke pas një nate duke pirë dhe sillesh në krevat duke parë – Oh Zot çfarë është ajo? Oh po, është

Lexo me Shume

Birrë apo verë? Zbuloni se cila pije alkolike e bën të pashmangshëm “hangover”-in

    Birrë apo verë? Zbuloni se cila pije alkolike e bën të pashmangshëm “hangover”-in

Ekzistojnë disa legjenda urbane që thonë se nëse pini verë përpara se të konsumoni birrë do të ndiheni mirë, e nëse bëni të kundërtën, me siguri s’do ta mbani mend

Lexo me Shume

Djaloshi bie në dashuri me një insekt. Kur ky i fundit ngordhi, 25-vjeçari gjeti një mënyrë të çuditshme për ta mbajtur gjallë kujtimin e tij

    Djaloshi bie në dashuri me një insekt. Kur ky i fundit ngordhi, 25-vjeçari gjeti një mënyrë të çuditshme për ta mbajtur gjallë kujtimin e tij

Shën Valentini është shumë pranë por ju sigurojmë se nuk do dëgjoni ndonjëherë histori më të çuditshme dashurie sa sa kjo e japonezit 25-vjeçar. Shinohara Yta është një koleksionues insektesh,

Lexo me Shume

Këngëtarët që dolën “humbës” nga një talent show, por arritën të jenë të suksesshëm

    Këngëtarët që dolën “humbës” nga një talent show, por arritën të jenë të suksesshëm

Talent show-t në Shqipëri, si në çdo vend tjetër, janë ndër formatet më të ndjekura televizive, të cilat përveçëse i dhurojnë emocione publikut për javë të tëra, qëllim kryesor sigurisht

Lexo me Shume

Planeti do të mbetet bosh? Skenari pesimist mbi njerëzimin “e hedh fajin” tek gratë e arsimuara

    Planeti do të mbetet bosh? Skenari pesimist mbi njerëzimin “e hedh fajin” tek gratë e arsimuara

A do të shkatërrohet njerëzimi? Tridhjetë vite më vonë, popullsia e tokës do të fillojë të ulet, siç thonë autorët e librit me titullin: “Një planet i zbrazët”. Gazetari kanadez

Lexo me Shume

Pse kanë njerëzit gropëza tek faqet?

    Pse kanë njerëzit gropëza tek faqet?

Të gjithë mund të biem dakord që gropëzat tek faqet e bëjnë të qeshurën e dikujt shumë të veçantë, e për më tepër e dallon nga të tjerët. Madje në

Lexo me Shume

Shqetësoheni për fëmijën tuaj? Ja shenjat që tregojnë se është i abuzuar seksualisht

  Shqetësoheni për fëmijën tuaj? Ja shenjat që tregojnë se është i abuzuar seksualisht

Nisur nga rasti tronditës që ka marrë vëmendjen maksimale publike në vendin tonë, përdhunimi i 13 vjeçares në Kavajë nga

Lexo me Shume

Receta e mëngjesit/ Kifle role

  Receta e mëngjesit/ Kifle role

Një recetë shumë e lehtë për tu përgatitur në mëngjes, për një kifle shumë të shijshme. Përgatitja Përbërësit 2 paketime

Lexo me Shume

“Pse princeshat nuk mbajnë syze?”- 9 vjeçarja i dërgon një letër kompanisë “Disney”

  “Pse princeshat nuk mbajnë syze?”- 9 vjeçarja i dërgon një letër kompanisë “Disney”

Lowri Moore, e cila ka mbajtur syze që kur ka qenë 1 vjeç, i ka shkruar një letër CEO-së së

Lexo me Shume

Duhet të punoni vetëm kaq orë në ditë që të jeni produktivë

  Duhet të punoni vetëm kaq orë në ditë që të jeni produktivë

Shpesh bëjmë gabim kur lidhim orët e gjata me më shumë punë. Studimet kanë treguar se ka një diferencë mes

Lexo me Shume

Studim/Njerëzit shqetësohen më shumë kur qan një fëmijë djalë sesa një vajzë

  Studim/Njerëzit shqetësohen më shumë kur qan një fëmijë djalë sesa një vajzë

Stereotipet gjinore vazhdojnë ende të na shoqërojnë gjatë gjithë përditshmërisë sonë. Një studim i ri tregon se ato krijohen pikërisht

Lexo me Shume

Çfarë duhet të keni parasysh para se të fshini përfundimisht një tatuazh?

  Çfarë duhet të keni parasysh para se të fshini përfundimisht një tatuazh?

Shumë njerëz kanë në trupin e tyre një tatuazh i cili nuk u pëlqen më. Disa e ndryshojnë duke bërë

Lexo me Shume

Nëse jeni ende single, ka një avantazh për ju: disa ditë pushim për beqarët!

  Nëse jeni ende single, ka një avantazh për ju: disa ditë pushim për beqarët!

Të gjesh dashurinë nuk është e thjeshtë, aq më pak në ditët e sotme ku njerëzit “vuajnë” nga sindroma e

Lexo me Shume

Çfarë ndodhi në tregun muzikor shqiptar këto dy ditët e fundit? Jua tregojmë ne

  Çfarë ndodhi në tregun muzikor shqiptar këto dy ditët e fundit? Jua tregojmë ne

31 janari i 2019-ës ishte një ditë mjaft intensive. Përveç atyre që vrapuan sa andej këndej për të realizuar ato

Lexo me Shume

Njerëzit kreativë dhe artistët flenë më shumë, por kanë cilësi të dobët gjumi

  Njerëzit kreativë dhe artistët flenë më shumë, por kanë cilësi të dobët gjumi

Gjumi është një pjesë e rëndësishme e jetës së çdokujt prej nesh. Por a ekziston një lidhje mes gjumit, cilësisë

Lexo me Shume

5 vende të botës ku njerëzit jetojnë mbi 100 vite

  5 vende të botës ku njerëzit jetojnë mbi 100 vite

Jetëgjatësia varet nga një sërë arsyesh të caktuara. Sipas Dan Buettner pjesë e stafit të Nacional Geographic, 5 janë vendet

Lexo me Shume

“Nuk prihen thonjtë natën” dhe 22 besëtytni të tjera të shqiptarëve për veprimet e përditshme

  “Nuk prihen thonjtë natën” dhe 22 besëtytni të tjera të shqiptarëve për veprimet e përditshme

Ka disa besëtytni që kanë mbetur pjesë e shoqërisë shqiptare që nga brezat e mëparshëm dhe vazhdojnë ende të besohen.

Lexo me Shume

“Gjatësia një tabu!” Meshkujt e shkurtër janë më të dhunshëm dhe nevrik

  “Gjatësia një tabu!” Meshkujt e shkurtër janë më të dhunshëm dhe nevrik

Studiuesit e Qendrës për Kontrollin e sëmundjeve në Atlanta kanë pyetur 600 burra të moshës 18-50 vjeë mbi perceptimin e

Lexo me Shume

Si të dukeni më pak të lodhura? Këto këshilla grimi ju ndihmojnë menjëherë

  Si të dukeni më pak të lodhura? Këto këshilla grimi ju ndihmojnë menjëherë

Na ndodh shpesh që nga lodhja apo pagjumësia, fytyra jonë të duket më pak e freskët. Për këtë ka disa

Lexo me Shume