Blitz | Kliko dhe Informohu

 Lajmi Fundit

Tortë molle me karamel

Tortë molle me karamel
October 06
19:34 2016

Përbërësit:

Për një tavë tortë 26-28 cm

  • 3 mollë mesatare
  • 250 g miell 00
  • 100 g sheqer
  • 1 pako pluhur pjekës për ëmbëlsira
  • 1 majë luge të vogël kanellë
  • 3 vezë
  • 50 g gjalpë
  • 4-5 lugë qumësht
  • 2 lugë sheqer kaf

  Për karamelin:

  • 100 sheqer
  • 150 ml pana e freskët
  • 1 lugë gjalpë

  Përgatitja:

  Fillimisht përgatisni karamelin. Vendoseni sheqerin në një tenxhere me fund të trashë dhe vendoseni në zjarr të mesëm derisa të shkrihet plotësisht. Veçmas ngrohni panën, por mos e lini të ziejë dhe bashkojeni me karamelin. Përziejeni vazhdimisht derisa sheqeri me panën të lidhen dhe të formohet një masë e trashë dhe kremoze. Fikeni zjarrin dhe shtoni në të gjalpin, përziejeni përsëri dhe lëreni të ftohet komplet.

  Tani përgatisni tortën, ndani të verdhat nga të bardhat dhe të bardhat e vezëve formojini në shkumë.

  Rrihni gjalpin me sheqerin derisa sheqeri të tretet dhe shtoni të verdhat e vezëve një nga një. Përziejeni me rrahësin elektrik derisa të keni një masë shkumoze.

  Shtoni duke situr miellin e përzier me pluhurin pjekës dhe kanellën te masa me vezë dhe përziejeni me delikatesë me një spatul kuzhine. Nëse masa ju rezulton shumë e trashë shtoni edhe nga një lugë qumësht. por nga një lugë e nga një lugë që mos ta qullni shumë brumin.

  Tani bashkoni të bardhat e vezëve të formuara në shkumë te brumi dhe përziejeni me delikatesë që mos të ulni volumin e tyre.

  Në fund bashkoni me brumin dhe karamelin. Gjithmonë përziejeni me delikatesë duke e çuar spatulën deri në fund të enës pasi aty depozitohet karameli.

  Lyeni tavën me pak gjalpë dhe pluhuroseni me miell.

  Shtoni në të brumin dhe në komplet sipërfaqen e tortës zhysni brenda rreth e rrotull feta molle të prera hollë.

  Spërkateni me sheqer kaf, vendosni akoma disa copëza gjalpi sipër dhe piqeni në furrën e nxehur më parë në 160°C për 40 minuta.

  Lëreni të kullojë paksa dhe shërbejeni të ngrohtë (me një top akullore me vanilje sipër, kalon në një tjetër nivel). /Blitz.al/

Burimi: Adda’s All

 

Shperndaje