Blitz

 Breaking News

Patate me pançetë dhe vezë

Patate me pançetë dhe vezë
September 02
17:03 2018
Përbërsit:
4-5 mesatare Patate
200 gr. Pançet
2 Vezë
2 lugë Vaj ulliri
2 thelpinjë Hudhra
Pak Kripë
Pak Piper të zi
1 lugë të vogël Paprika
1 lugë të vogël Miks erëzash të thata
Përgatitja:

Qëroni patate dhe pritini ne kubikë  të vegjël. Jepini një të zjer në ujë me kripë për 10-15 minuta. Pastaj kullojini.

Ndërkohë nxehni një tigan të pershtaçëm për furrë dhe shtoni brenda vajin, hudhrat e grira  dhe pançetën. Sapo pançeta të bëhet paksa krokante, shtoni patatet. Shtoni dhe paprikan, piperin e zi,  miksin e erzëva të thata dhe përziejini mbi zjarr sa patatet  të marrin pak faqe. Vendosini vezët sipër , kriposni paksa  vezën dhe tiganin trasferojeni në furrën e nxehur më parë në maksimum e temperaturës për 10 minuta ose sa shikoni qe vezët janë mpiksur.

Shërbejini akoma të ngrohta./Blitz.al/

Burimi: Adda’s All

Share