Blitz | Kliko dhe Informohu

Kuzhina

Kungull furre me djathë të bardhë dhe shegë

    Kungull furre me djathë të bardhë dhe shegë

Erdhi përsëri ajo kohë e vitit ku protagosnisti kryesor është kungulli. Një mijë e një receta mund të bëjmë me të nga të ëmblat te të kripurat. Sot unë po ju

Lexo me Shume

Tartina me mozzarella (mocarela)

    Tartina me mozzarella (mocarela)

Tartinat janë antipasta të vogla që hyjnë në kategorine e finger food-it.Të përbera nga tipologji të ndryshme bukedhe kremra për lyrje nga format më te bukura ,të dekoruara me perime,djathëra ose proshutëra te

Lexo me Shume

Reçel dardhe me aromë xhenxhëfili

    Reçel dardhe me aromë xhenxhëfili

Përbërsit: 1 kg. dardha 1 rrënjë të vogël xhenxhefil 2 lugë mjaltë 1 lugë gjalpë 1 lugë kafe kanell   Përgatitja: Qëroni dardhët nga lëkura dhe farat dhe pritini në copa

Lexo me Shume

Perfekte për të shtunat në mbrëmje: Toptha djathi të zbukuruara

    Perfekte për të shtunat në mbrëmje: Toptha djathi të zbukuruara

Përbërësit: djath dhie i butë në të kundërt djath filadelfia 1 thelpi hudhër pak djath parmixhano ose pekorino i grirë pak kripë dhe piper i zi Për dekorin: arra sheg

Lexo me Shume

Quiche Lorraine

    Quiche Lorraine

Përbërsit: Brumi Brisè gjatë përgatitjes së tij shtojini pak kripë 300 ml pana e freskët 250 gr pançeta e tymosur pak kripë dhe piper i zi pak arrë myshku 150 gr

Lexo me Shume

Perfekte për ditë të shtune: Sultjash me fruta të thara

    Perfekte për ditë të shtune: Sultjash me fruta të thara

Lindi si një ëmbëlsirë duke përfshire ato pak gjëra që më ndodheshin në shtëpi. Receta bazë është e njëjtë si e sultjashit normal vetëm që e kam pasuruar me fruta të

Lexo me Shume

Perime të ziera në avull

    Perime të ziera në avull

Përbërsit: karrota kungulleshka brokoli brokoli romanesk lulelakër selino  çdo llojë tjetër perimeje që dëshironi kripë  e trashë Përgatitja: Lani dhe pritini perimet në copa të mëdha.Vendosni një tenxhere me ujë të bollshem dhe kur

Lexo me Shume

Supë pule – supa shëruese: Për të gjithë ata që janë prekur nga gripi “i vjeshtës”

    Supë pule – supa shëruese: Për të gjithë ata që janë prekur nga gripi “i vjeshtës”

Kështu e quaj unë këtë supë , shëruese. Është e vetmja supë që më ngre në këmb kur më zë gripi. Për të ju duhet një pulë ose zog fshati që

Lexo me Shume

Supë me domate

  Supë me domate

Mund të përdorni domatet e varieteteve të ndryshme  për  këtë recetë  dhe sot kam përdorur 3 lloje domatesh. Por ju

Lexo me Shume

Tortë e kripur me mel dhe pesto patëllxhani

  Tortë e kripur me mel dhe pesto patëllxhani

Përbërsit: 2 gota me mel 2 vezë 2 patëllaxhan 2-3 thelpinj hudhëra 1 dorë arra 2 lugë pekorino ose parmixhano

Lexo me Shume

“Adios” avokado: Ky do të jetë produkti më i dëshiruar për 10 vitet e ardhshme, kaq dimë t’ju themi!

  “Adios” avokado: Ky do të jetë produkti më i dëshiruar për 10 vitet e ardhshme, kaq dimë t’ju themi!

Të gjithë ju që e dashuroni avokadon dhe proteinat që përmban mund të merrni frymë lirisht sepse avokado nuk do

Lexo me Shume

Perfekte për mbrëmjet e ftohta: Tortë molle me karamel

  Perfekte për mbrëmjet e ftohta: Tortë molle me karamel

Cozy weather, Cozy cake. Do jem unë fajtorja për gjithë kaloritë që do merrni pasi të keni provuar këtë torte

Lexo me Shume

Oriz basmati me spinaq dhe koper

  Oriz basmati me spinaq dhe koper

Përbërsit: 1 gotë me oriz basmati një dorë spinaq pak djathë të bardhë pak koper kripë dhe piper i zi

Lexo me Shume

Argjinare furre me cironka nën vaj dhe piper jeshil

  Argjinare furre me cironka nën vaj dhe piper jeshil

Përbërsit: 5 argjinare 10 cironka nën vaje 3-4 thelpinjë hudhra 2 limon 1 gotë verë të bardhë 2 lugë vaj

Lexo me Shume

Copa gjoks gjeli me suzam dhe çikore të kuqe

  Copa gjoks gjeli me suzam dhe çikore të kuqe

Përbërsit: 300 gr. gjoks gjeli deti ose pule 1 rrënjë çikore të kuqe 2 lugë suzam 1 limon 1 lugë

Lexo me Shume

Kek tigani (pancakes) me boronica dhe mjaltë

  Kek tigani (pancakes) me boronica dhe mjaltë

Përbërësit për 12-14 kek tigani 125  gr. miell 00 25 gr. gjalpë i shkrirë 2 vezë të mëdha në temperaturë

Lexo me Shume

Sepje pikante

  Sepje pikante

Një pjatë shumë e shijshme me këtë produktë që nuk e shohim shpesh në tavolinat tona gati i panjohur. Në

Lexo me Shume

Makarona spageti me hudhra, spec djegës dhe vaj ulliri

  Makarona spageti me hudhra, spec djegës dhe vaj ulliri

Përgatitja: thelpinj hudhër 1 spec djegës 3 lugë vaj ulliri 140 g makarona spageti borzilok ose majdanoz sipas dëshirës. Përgatitja:

Lexo me Shume

Supë domatesh me bukë të thekërisur dhe djathë të shkërmoqur

  Supë domatesh me bukë të thekërisur dhe djathë të shkërmoqur

Përbërsit: 4-5 domate “zemër kau” 1 qep 3-4 thelpinj hudhra kripë dhe piper i zi pak vaj ulliri disa gjethe

Lexo me Shume

Bukë franceze me rrush të thatë

  Bukë franceze me rrush të thatë

Përbërësit për rreth 15 copë 250 g miell i tipit manitoba 1 lugë e vogël kripë 3 lugë sheqer 15

Lexo me Shume

Speca gogozhare të mbushura me ton dhe kaperi

  Speca gogozhare të mbushura me ton dhe kaperi

Përbërsit: speca gogozhare të vogla Ton natyral të konservuar një dorë kaperi disa thelpinj hudhëra pak kripë pak vaj ulliri

Lexo me Shume